Maraton Solidarności wygrał Kenijczyk Mwangi

maraton s_gdansk_pl

Zwycięzcą, rozegranego w piątek, 15 sierpnia, XX Maratonu Solidarności został Kenijczyk Joel Maina Mwangi. Jego rodacy: Charles Cheruiyot Toroitich i Elias Kiptum Maindi zajęli kolejno drugie i trzecie miejsce. Najszybszym Polakiem na dystansie ponad 42 kilometrów został Oskar Mika, który metę przekroczył jako piąty. Natomiast w rywalizacji pań, po raz piąty zwyciężyła Arleta Meloch, aktualna Mistrzyni Polski w maratonie. Łącznie XX Maraton Solidarności ukończyło 877 osób!

Maraton Solidarności od lat przyciąga miłośników królewskiego dystansu z kraju i z całego świata. Tegoroczna edycja imprezy, była wyjątkowa nie tylko z powodu jubileuszu. Po raz pierwszy trasa biegu nie prowadziła przez Westerplatte, lecz obok PGE ARENY i Stoczni, do mety usytuowanej przy Fontannie Neptuna. Decyzja ta, spowodowana była przede wszystkim prowadzonymi w okolicach Westerplatte pracami budowlanymi. Jednak ucieszyła ona zawodników, którzy z powodu ciężkich podbiegów, wielokrotnie narzekali na ten etap wyścigu.

W tym roku został ustanowiony nowy rekord frekwencji. Na starcie pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 70 w Gdyni, zjawiły się 933 osoby w wieku od 18 lat. Biegacze pochodzili z 20 krajów m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Węgier, Chin, Białorusi oraz Kenii. Ponad 10% stanowiły kobiety. Uczestnikom wyścigu, organizatorom i kibicom sprzyjała pogoda. Zapowiadane chmury deszczowe pojawiły się nad Długim Targiem dopiero po godzinie 14, kiedy większość z uczestników osiągnęła metę.

Przez ostatnie lata wyścig uległ modyfikacjom. Zmieniał się nie tylko przebieg trasy, ale również jej długość. Na dystansie 42 kilometrów i 195 metrów zawodnicy rywalizują od 1995 roku. Jednak poznając historię trójmiejskiego biegu, sięgającą roku 1981, możemy dowiedzieć się że w latach 1981-1994 na trasie pomiędzy pomnikami pamięci Gdańska i Gdyni, rozegrano osiem półmaratonów. Niezmienny od początku jest jedynie cel rywalizacji. Pozostaje nim przede wszystkim uczczenie Ofiar Grudnia 70’ i Poległych Stoczniowców oraz popularyzacja i upowszechnianie biegania jako najprostszej formy rekreacji. (gdansk.pl)