Liberadzki szefem Radia Gdańsk? Zastąpi Parella

SONY DSC

Andrzej Liberadzki. Fot. Janusz Wikowski CZAS POMORZA

GDAŃSK. Nowym prezesem Zarządu i Redaktorem Naczelnym Radia Gdańsk S.A. ma zostać Andrzej Liberadzki – dziennikarz, redaktor (m.in. Tygodnika CZAS, Tygodnika Gdańskiego oraz Dziennika Bałtyckiego), b. członek Rady Nadzorczej TVP S.A., menedżer.

Liberadzki ma zastąpić na stanowisku szefa Radia Gdańsk Lecha Parella – wybranego w poprzedniej kadencji przez Radę Nadzorczą Radia Gdańsk, zdominowaną przez osoby związane z Platformą Obywatelską.

parell db

Lech Parell

Po wejściu w życie tzw. małej ustawy medialnej i zmianach na stanowiskach władz centralnych publicznego radia i telewizji wymieniano wśród kandydatów na stanowisko szefa Radia Gdańsk b. prezesa Dariusza Wasielewskiego (wywodzącego się z „Solidarności”, zarządzającego RG za czasów poprzednich rządów PiS) oraz Adama Hlebowicza (redaktora naczelnego gdańskiej redakcji Radia Plus). Lech Parell oraz szef programowy Radia Gdańsk – Jacek Naliwajek uzyskali pozytywną opinię gdańskiego SDP (za rozwój RG w ostatnich latach, za innowacje mulimedialne).

Jednakże nieoficjalnie mówi się, że szefem Radia Gdańsk zostanie doświadczony dziennikarz i redaktor  – Andrzej Liberadzki. Liberadzki ma mocne poparcie Macieja Łopińskiego,  z którym przez wiele lat współpracowali w mediach na Pomorzu (począwszy od działalności w prasie podziemnej w stanie wojennym).

Andrzej Liberadzki ma 68 lat. Urodził się 8 sierpnia 1947 r. w Warszawie. Od czasów studiów na PG mieszka w Gdańsku. Jest absolwentem Wydziału Mechaniczno – Technologicznego Politechniki Gdańskiej.

Pracę dziennikarską rozpoczął w studenckim tygodniku „Politechnik” (w 1967 r., był kierownikiem tej redakcji w Gdańsku). Potem pracował w pismach RSW Prasa, był m.in. sekretarzem redakcji „Tygodnika Morskiego”, sekretarzem redakcji oraz zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Czas” (do weryfikacji w stanie wojennym). Potem działał – jako inicjator i redaktor – w prasie podziemnej. Redagował Biuletyn „Solidarność” – pismo podziemnej „Solidarności” Regionu Gdańskiego (1982-1989). Był redaktorem podziemnego wydawnictwa „Przekaz” (1986-1989). Po  strajkach w 1988 r. i „okrągłym stole” był szefem zespołu redakcyjnego „Tygodnika Wyborczego” (1989). Założył z grupą dziennikarzy działających w podziemiu „Tygodnik Gdański” (1989-1991, był zastępcą redaktora naczelnego, a następnie redaktorem naczelnym). Na końcu swojej kariery dziennikarskie był zastępcą redaktora naczelnego, a następnie redaktorem naczelnym „Dziennika Bałtyckiego” (1995-1997). Stracił posadę po głośnej aferze – po publikacji artykułu w „DB” odsłaniającego kulisy kontaktów Aleksandra Kwaśniewskiego z agentem KGB Ałganowem. Potem był  doradcą ds. mediów w rządzie AWS premiera Jerzego Buzka (1999-2001). Był m.in. członkiem Rady Nadzorczej TVP S.A. (2001-2003). Był także członkiem Zarządu Radia Gdańsk S.A.Po roku 2003 podjął pracę na  stanowiskach menedżerskich w instytucjach gospodarczych na Pomorzu, min. w Agencji Rozwoju Pomorza.

Do swoich największych osiągnięć dziennikarskich zalicza współudział w pracach przygotowawczych związanych z tworzeniem tygodnika „Czas” i kształtowaniem koncepcji redakcyjno – programowej tego pisma oraz pracę w prasie podziemnej „Solidarności” w latach 1982-1989. Miał decydujący wpływ na powołanie i ukształtowanie linii redakcyjno – programowej solidarnościowego „Tygodnika Gdańskiego”.

Należy do Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (od 1979 r.). W latach 1980-1981 był członkiem władz centralnych SDP. Po 1982 r. działał w podziemnej SDP, integrującej solidarnościowe środowisko dziennikarskie.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *