Lekarz wystawi L-4 elektronicznie

WARTO WIEDZIEĆ. Od 1 stycznia 2016 r. lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, które nazywane są e-ZLA. Co w związku z tym z papierowymi zwolnieniami? Jak dostarczyć zwolnienie do pracodawcy? Odpowiedzi na te i inne pytania w poniższym tekście.

Pacjent może od lekarza otrzymać obecnie od lekarza zwolnienie, które zostanie wystawione według dotychczasowych zasad, czyli na papierowym formularzu (ZUS ZLA) albo zwolnienie w formie elektronicznej (e-ZLA). Obie formy (elektroniczna i papierowa) będą obowiązywały równocześnie do końca 2017 r., natomiast od 1 stycznia 2018 r. wystawiane będą tylko zwolnienia elektroniczne.

Upoważnieni przez ZUS lekarze, a także lekarze dentyści, starsi felczerzy oraz felczerzy mają możliwość wystawiania elektronicznego zwolnienia. Konieczne jest w tym celu założenie bezpłatnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS albo posiadanie zintegrowanej z tą platformą aplikacji gabinetowej. Lekarz może wystawić e-ZLA także podczas wizyty domowej przy wykorzystaniu urządzenia mobilnego, które posiada dostęp do Internetu.

Wystawienie zwolnienia lekarskiego elektronicznie jest znacznie szybsze od wypisywania go tradycyjnie, na papierowym formularzu. Podczas wystawiania e-ZLA lekarz ma dostęp do danych pacjenta i jego pracodawców, a w przypadku wystawiania zwolnienia na członka rodziny – także do jego danych. System automatycznie uzupełnia pozostałe dane identyfikacyjne pacjenta po wpisaniu jego numeru PESEL, a z wyświetlonej listy można dokonać wyboru adresu pacjenta i danych płatnika składek. Lekarz ma także możliwość poprawienia danych, które są błędne. System przeprowadza także weryfikację początkowej daty okresu niezdolności do pracy pod kątem jej zgodności z zasadami zwolnień i ostatnim zwolnieniem, które było wystawione.

Dużym udogodnieniem dla pracownika jest fakt, że nie musi on już dostarczać swojego zwolnienia lekarskiego do pracodawcy i nie jest związany w tym zakresie 7 dniowym terminem. Lekarz e-ZLA przekazuje bowiem elektronicznie do ZUS. Następnie jest ono udostępniane pracodawcy na jego profilu PUE nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA. Co istotne, pracodawcy nie jest podawany numer statystyczny choroby. Informacja o wystawieniu elektronicznego zwolnienia jest także dostępna na profilu PUE ubezpieczonego.

Tylko w styczniu do ZUS trafiło ponad 13 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich. Patrząc na wskazane powyżej korzyści – liczba ta na pewno będzie rosła.

e-zla e-zla zrzut1

e-zla 2

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *