Kraina Bożków kaszubskich w Chwaszczynie

27 maja odbyła się inauguracja Ogrodu Krainy Bożkow Kaszubskich przy Szkole w Chwaszczynie, a w nim kamienia z tabliczką upamiętniającą Wiesława Nowickiego – autora „Wierszy gostomskich”  inspirowanych duchem Kaszub. Bardzo piękna i wzruszająca chwila!

Księstwo Kaszubskie, zamieszkujące pomorskie lasy i laki, sa postaciami mitologicznymi, w które lud w dawnych czasach Kaszubski wierzył.

27 maja br. na terenie Zespołu Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Chwaszczynie Otwarty został Ogród „Kraina Bożków kaszubskich”. W ogrodzie pomiędzy zasadzoną różnorodną roślinnością postawione zostały DREWNIANE rzeźby, przedstawiające kaszubskich Bożków i duszków:

1. Borowo Cotka – opiekuńczy duch Borowie, Leśnych Zwierząt i ptaków. Szczególną Opieka otacza Dzieci – Chroni je przed czarownicami, daje orzechy i słodycze.

2. Bòrówc – duch Borów, Opiekun Runa Leśnego, nieprzejednany wrōg kłusowników i myśliwych, Nigdy nic złego nie nie czyni Dzieciom, lecz żart mile widzianym Ich pomocnikiem w zbieraniu Grzybowie i innych Owoców Leśnych, jeśli Jakieś Dziecko zabłądzi w lesie, do wskaże ul Droge; występuje w Postaci staruszka z Długiej, Siwa Broda, żart niskiego Wzrostu, ale krępej Budowy; smutny, ale z Jégo oczu bije Miłość i dobrotliwość. Przypomina Troche krasnoludka. Inaczej przedstawia sie myśliwym i kłusownikom – wtedy przypomina olbrzyma z Czarną, Długa Broda.

3. Grzenia – dobrotliwy duch snu, marzeń sennych i sprawca proroczych snów,

4. Òprzёpólnica – życzliwy duch w postaci dziewicy z wieńcem z kłosów, bogini urodzaju. Ubrana w białe szaty z wiankiem na głowie.

5. Szëmich   – dobrotliwy duszek, sprowadzający na świat ciszę i łagodny szum, mieszka w lesie i śpiewa swym cichym głosem drzewom i leśnym stworzeniom.

6. Jirzan – Opiekun zabaw i tańców, ktory dawniej odpowiadał za uroczystości ku czci slonca, swiatła i ognia. Jego świętem żart sobótka, GDY LUDZIE celebrują najkrótszą noc w roku.

7. Jabłoń – mieszkaniec Sadowa i opiekun drzew, krzewów owocowych oraz ogrodów, także domniemany sprawca kradzieży owoców i warzyw.

8. Pólnica – urodziwy duch, urodziwa DZIEWCZYNA przystrojona w wianek. Latem objeżdża na koniu pola, doglądając, czy rośliny dobrze rosną. Spotkanie JEJ przynosi nieszczęście – JEJ uroda urzeka każdego mężczyznę, ktory pozniej z tęsknoty marnieje i umiera.

Podczas inauguracji odczytane zostały przez aktorkę Teatru Wybrzeże, Wandę Neumann, fragmenty „Wierszy gostomskich” Wiesława Nowickiego (męża aktorki) – zmałego w 2012 r. 

Wiesław Nowicki – aktor, dziennikarz, reżyser teatralny, działacz kulturalny i propagator muzyki klasycznej tworzył i odpoczywał w kaszubskiej miejscowości Gostomko, której urok utrwalił w wielu wierszach. Dlatego w  jednej z CZĘŚCI tego magicznego Ogrodu, umiejscowiony został głaz z tablica upamiętniającą Wiesława Nowickiego. 

Na zakończenie uczestnicy inauguracji Ogrodu wysłuchali fragmentów mitologii kaszubskiej „Bogowie i duchy naszych przodków” („Bogowie i dëchë naj przodków”) Aleksandra Labudy w wykonaniu  Tomasza Fopke, dyrektora Muzeum  Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej  w Wejherowie.

Tekst i zdjęcia: Jacek Pisz (źródło: www.chwaszczyno.com)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *