Kopacz chce zdobyć pomorski mandat poselski

GDAŃSK. Ewa Kopacz – p.o. przewodniczącej Platformy Obywatelskiej zamierza wystartować do Sejmu w nowej kadencji z okręgu gdańskiego. Pochodzi spod Radomia. Z Pomorzem łączy ją córka, która tutaj przybyła za pracą – w służbie zdrowia.

Ewa Kopacz nie chce kandydować ze swojego rodzinnego Radomia ani z Warszawy, gdzie sprawuje funkcję premiera, a przedtem marszałka Sejmu i ministra zdrowia. Jak się nieoficjalnie mówi w kręgach pomorskiej Platformy, Ewa Kopacz chce startować z pozycji nr 1 na Pomorza, w okręgu gdańskim, gdzie PO ma duże poparcie. Zatem mandat z pozycji nr 1 jest niemal pewny. W okręgu gdańskim Platforma może liczyć – jak wynika z sondaży oraz poparcia w wyborach prezydenckich kandydata PO – Bronisława Komorowskiego – na kilka mandatów. Zapewne na czołowej pozycji ulokuje się Agnieszka Pomaska oraz Sławomir Neumann (aktualny przewodniczący PO na Pomorzu, po wygranej z Bogdanem Borusewiczem – marszałkiem Senatu).

kopacz ewa _uokik

Ewa Kopacz z domu Lis urodziła się 3 grudnia 1956 r. w Skaryszewie (pow. radomski). Do Sejmu w obecnej kadencji startowała w Radomiu, gdzie uzyskała 41554 głosów. W Radomiu ma swoje biuro poselskie.

Dla środowiska PO na Pomorzu oraz elektoratu start z listy Platformy osoby spoza lokalnych działaczy jest zapewne zaskoczeniem. Nie było takiego przypadku w ostatnich latach w pomorskiej PO. Z Gdańska startowali politycy z Pomorza a nie przywiezieni w tzw. teczce. Start szefowej partii z Pomorza i uzyskanie przez nią mandatu odbiera jednej osobie z listy PO szansę na uzyskanie statusu posła. Należy spodziewać się w tej sytuacji ostrej wewnętrznej konkurencji w gdańskiej PO.

Ta wyborcza emigracja Ewy Kopacz z Warszawy jest interpretowana jako ucieczka od konfrontacji z liderem PiS – Jarosławem Kaczyńskim, który zapewne będzie otwierać listę PiS do Sejmu w stolicy. Tej „ucieczce” miały służyć także roszady personalne na stanowiskach zależnych od PO – awans na marszałka Sejmu Małgorzaty Kidawa-Błońskiej, co daje jej niepisane prawo do kandydowania z pozycji nr 1 w stolicy.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *