Kolaże, frotaże i serigrafie Byszewskiej

teatr jedna z prac Teresy Byszewskiej

SOPOT. „Podoba mi się to co robisz. Chyba jest tam trochę ze mnie. To nie jest zarzut. To mnie cieszy.” Wystawa prac Teresy Byszewskiej.

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy TERESA BYSZEWSKA: KOLAŻE Z TKANIN, SERIGRAFIE, FROTAŻE, które odbędzie się w czwartek, 27 listopada o godzinie 18.00 we foyer Sceny Kameralnej w Sopocie. Wystawa towarzyszy retrospektywnej ekspozycji prac Jana Lenicy w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (czwartek, 27 listopada, godz. 19.30).

Teresa Byszewska będzie obecna na obu wernisażach.

„Podoba mi się to co robisz. Chyba jest tam trochę ze mnie. To nie jest zarzut. To mnie cieszy.”

Jan Lenica w liście do Teresy Byszewskiej z 20 grudnia 1997 roku

Teresa Byszewska ukończyła Wydział Grafiki warszawskiej ASP w 1956, pracę dyplomową tworząc w pracowni prof. Józefa Mroszczaka. Początkowo projektowała plakaty i ilustrowała książki dla dzieci. W latach 1954-1966 była żoną Jana Lenicy, z którym współpracowała przy jego pierwszych realizacjach filmowych. Od tego też czasu mieszka w Paryżu. Jednak najważniejszym etapem jej działalności artystycznej stało się tworzenie obrazów z tkanin i koronek. Ich oryginalność przyniosła autorce międzynarodowe uznanie. W ostatnich latach wyszywane na tkaninie przy pomocy maszyny do szycia rysunki stanowiły podkład pod wykonywane na – sprowadzanym z Tajlandii – papierze kompozycje graficzne techniką frotażu.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *