Kobieta zaczadzona w łazience, ratowana w komorze hiperbarycznej

KOCIEWIE. W Starogardzie Gd. 21-letnia kobieta została podtruta czadem w łazience. Strażacy stwierdzili w pomieszczeniu duże stężenie tlenku węgla. Kobietę z objawami zatrucia natychmiast przewieziono do szpitala specjalistycznego w Gdyni, gdzie jest ratowana w komorze hiperbarycznej.

Do zdarzenia doszło w sobotę w domku jednorodzinnym w Starogardzie Gd.
Z wstępnych ustaleń straży pożarnej i policji wynika, że kobieta zatruła się tlenkiem węgla, który najprawdopodobniej wydzielał się w łazience z piecyka gazowego podgrzewającego wodę.
czad1
Tlenek węgla potocznie zwany czadem  jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw m.in.:  gazu,  spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę.
Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.
 W Polsce każdego roku, z powodu zatrucia tlenkiem węgla pochodzącym z gazowych grzejników wody przepływowej, umiera ok. 100 osób, a kilka razy więcej ulega zatruciu wymagającym hospitalizacji.
Można łatwo zapobiec powstawaniu tlenku węgla i jego przenikaniu do mieszkań, spełniając cztery podstawowe warunki bezpiecznego użytkowania urządzeń spalających gaz. Są to:

  • prawidłowa instalacja,
  • stały dopływ świeżego powietrza,
  • swobodny odpływ spalin,
  • właściwa eksploatacja zapewniająca dobry stan techniczny urządzenia gazowego.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *