
Inicjator powstania tablicy pamiątkowej – prezes Stowarzyszenia „Godność” Czesław Nowak. Fot. J. Pinksa_gdansk.pl
GDAŃSK. Z inicjatywy Stowarzyszenia „Godność” upamiętniona została wizyta papieża Jana Pawła II na Westerplatte w 1987 r. i Jego znamienne słowa do młodzieży o tym, że „każdy w życiu znajdzie jakieś swoje Westerplatte”…
„KAŻDY Z WAS, MŁODZI PRZYJACIELE, ZNAJDZIE TEŻ W ŻYCIU JAKIEŚ SWOJE WESTERPLATTE, JAKIŚ WYMIAR ZADAŃ, KTÓRE MUSI PODJĄĆ I WYPEŁNIĆ, JAKIŚ PORZĄDEK PRAWD I WARTOŚCI, KTÓRE TRZEBA UTRZYMAĆ I OBRONIĆ, OBRONIĆ – DLA SIEBIE I INNYCH”
– słowa wypowiedziane przez Papieża Polaka 28 lat temu na Westerplatte uwiecznione zostały na tablicy upamiętniającej 28. rocznicę spotkania Jana Pawła II z młodzieżą na Westerplatte. 13 czerwca odbyło się uroczyste poświęcenie tablicy.
W obecności wielu gdańszczan przybyłych na uroczystość, prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz inicjatora powstania tablicy pamiątkowej – prezesa Stowarzyszenia „Godność” Czesława Nowaka, poświęcenia tablicy dokonał ks. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.
Tablica upamiętniająca pobyt Jana Pawła II na Westerplatte w 1987 roku, na której umieszczony jest fragment Homilii Ojca Świętego wykonana została u podnóża kopca, na którym stoi Pomnik Obrońców Wybrzeża. Ma prostą, minimalistyczną formę o układzie horyzontalnym. W ten sposób podkreślona została dominanta pomnika Obrońców Westerplatte w tle.
Skala całego obiektu i jego elementów składowych została dobrana tak, by nie burzyć całości założenia monumentu poświęconego Obrońcom Westerplatte. Treść słów papieskich została odciśnięta w surowym, a jednocześnie bardzo współczesnym materiale – granicie, dopełnienie stanowi marmurowa biel papieskiej stuły i podpisu. Obiekt ma iluminację. Wykończony jest naturalnym kamieniem – granitem impala. Tekst zbudowany jest z wklęsłych liter o głębokości 20 mm. Podpis „Jan Paweł II” wykonany został w technice intarsji z białego marmuru. Element rzeźbiarski, nawiązujący formą do stuły papieskiej, wykonany jest również z białego marmuru.
Razem z budową pomnika oraz jego iluminacji, wykonane zostało też zagospodarowanie terenu – placyk w pobliżu nowego obiektu wyłożony został kostką kamienną i granitową. Wykonanie zagospodarowania, fundamentów, iluminacji, nasadzenia zieleni zlecił Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku, natomiast fundatorem samej tablicy wraz z elementem stylizowanym na papieską stułę jest Stowarzyszenie Godność. (źródło: gdansk.pl)