Jeden telefon i można uratować życie

Niskie temperatury i zimowe warunki bywają przyczyną nieszczęśliwych zdarzeń z udziałem osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Są przypadki zgonów z powodu wychłodzenia organizmu.

Policjanci sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać lub przebywają osoby bezdomne. Z doświadczenia policjantów wynika, że w wielu przypadkach, dzięki informacjom przekazywanym przez różne osoby, policjanci udzielali pomocy osobom zagrożonym wychłodzeniem, ratując im życie.

Funkcjonariusze w sposób szczególny kontrolują miejsca, w których mogą przebywać lub przebywają osoby bezdomne. Policjanci podczas swojej służby sprawdzają miejsca, w których mogą nocować osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki, piwnice i strychy starych kamienic. Mundurowi odnajdujący takie osoby informują ich o możliwości skorzystania z pomocy specjalistycznych ośrodków, które wszystkim potrzebującym oferują nocleg i ciepły posiłek.

Z doświadczenia policjantów wynika, że w wielu przypadkach również dzięki informacjom przekazywanym przez różne osoby, policjanci udzielali pomocy osobom zagrożonym wychłodzeniem, ratując im życie.

Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażone osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Zimową porą na wychłodzenie organizmu są również narażone osoby starsze.

Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.

Policjanci apelują, aby nie przechodzić obojętnie obok  takich osób podczas silnych mrozów. Wystarczy wykręcić numer alarmowy i poinformować policjantów o takim przypadku. Jeśli jesteś zaniepokojony sytuacją osoby bezdomnej lub samotnej zadzwoń: 997, 112.

Pomoc dla osób bezdomnych w Sopocie:

  • ZIMOWY PUNKT INTERWENCYJNY- ul. Al. Niepodległości 778 – siedziba „Caritas” (otwarty gdy temperatura odczuwalna spada poniżej -€“ 5 °c, w godzinach 19. 00- 7. 00)
  • Punkt Wydawania Odzieży Pomorski Bank  Żywności. Towarzystwo Pomocy im.
  • Św. Alberta, Sopot, ul. Królowej Jadwigi 6
  • Schronisko dla Bezdomnych Kobiet i Dzieci Stowarzyszenie Opiekuńczo- Resocjalizacyjne „Prometeusz” , Gdańsk ul. Sucharskiego 1
  • Noclegownia dla mężczyzn „Przystań” Towarzystwo Wspierana Potrzebujących Gdańsk ul. Mostowa 1a
  • Ogrzewalnia (bez skierowania z MOPS czynna w godzinach 20.00- 7. 00 – Gdańsk ul. Mostowa 1a

Od początku grudnia funkcjonariusze z Malborka dotarli do kilkudziesięciu osób bezdomnych, a z ich pomocy skorzystało dwanaście osób,  które otrzymały schronienie w placówkach pomocowych min. w centrum socjalne dom „Fides” w Malborku, schronisku w Szawałdzie oraz w centrum usług socjalnych i wsparcia „Agape” w Nowym Stawie.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *