I i II Wojna Światowa oraz ich konsekwencje

wojna_1200war2

Konfliktów zbrojnych w historii naszego świata było naprawdę wiele. Im dalej cofamy się pamięcią tym łatwiej możemy odnaleźć wzmianki o zażartych sporach o terytoria i powiększenie wpływów. Żaden konflikt zbrojny nie może jednak równać się z wojnami światowymi, które relatywnie patrząc wydarzyły się całkiem niedawno (nie upłynął nawet wiek od ich wybuchu).

To mało zaszczytne pierwsze miejsce zawdzięczają one swojemu dużemu wpływowi na obraz całego świata i zmiany jakie w tym czasie dokonały się na Ziemi. Dotyczyły one zarówno społeczeństwa, jak i kwestii terytorialnych, obszarów wpływów oraz postępu technologicznego. Jakie były ich konsekwencje? Na to pytanie odpowie poniższy tekst.

Ciągle obecne w naszej świadomości

Wojny Światowe to poważna skaza na dziejach ludzkości XX wieku. Ich oddziaływanie jest tak silne, iż kojarzymy je o wiele lepiej niż inne konflikty zbrojne o podobnym zakresie. To za ich sprawą zmieniło się bardzo wiele w sferze gospodarczej, społecznej i kulturalnej w krajach na całym świecie (nie ważne czy chodzi tu o Polskę, Niemcy czy Japonię). Brało w niej udział wiele krajów i to z różnych kontynentów, dlatego jej piętno można odnaleźć zarówno na kontynencie azjatyckim, jak i amerykańskim. I i II Wojna Światowa przyniosła wiele strat, które mogą pamiętać nasi najbliżsi, a ponieważ była ona tak niedawno to i my możemy wyobrazić sobie jej zasięg i skutki – np. na podstawie filmów oraz zdjęć dotkniętych działaniami wojennymi miast, które doskonale znamy, gdyż w nich mieszkamy. Artyści (zwłaszcza w kinematografii) pielęgnują pamięć tamtych wydarzeń, a rocznice niektórych z ważniejszych dat z ówczesnego okresu również nie pozwalają nam zapomnieć o tamtych czasach i wydarzeniach.

Nowe technologie

Rozwój technologiczny był jednym z najpoważniejszych skutków Wojen Światowych, gdyż każda ze stron chciała zdobyć przewagę nad przeciwnikiem. To właśnie w tych latach na front wyjechały pierwsze czołgi, pojazdy opancerzone i działa przeciwpancerne. W niebo wzbiły się pierwsze samoloty bojowe rozpoczynając zupełnie nowy rozdział w prowadzeniu potyczek pomiędzy dwoma wrogimi armiami. Strategia była tu ważna jak nigdy dotąd, a walka nie wymagała bezpośredniego starcia, jak to przyzwyczaiły nas konflikty średniowieczne. Pierwszy raz użyto tu też gazów bojowych, a eksperymenty nad nowymi rodzajami uzbrojenia stał się swoistym wyścigiem. Starcia prowadzono na lądzie, w wodzie i powietrzu. Zasięg działań był tu ogromny – można wręcz powiedzieć, że totalny. To właśnie wtedy użyto po raz pierwszy bomby atomowej.

Zmiany społeczne

Setki tysięcy mężczyzn z krajów ściśle związanych z powodem wojny poszło na front i wielu z nich nie wróciło. Spowodowało to powstanie poważnego deficytu płci męskiej w społeczeństwie, czego skutkiem było przejęcie tej roli przez pozostałe w domach kobiety. Od tej pory zobowiązane były one nie tylko do dbania o swój dom, ale i rozwoju w sferze zawodowej, by móc utrzymać rodzinę. Wojnom Światowym nie obcy był także głód, ubóstwo i wszelkiego rodzaju choroby – nie wspominając o okrucieństwach jakich dopuszczano się w imię zwycięstwa i nazistowskiej (oraz komunistycznej) ideologii. Codzienność z dnia na dzień uległa całkowitej zmianie, i trzeba było sobie w tych warunkach radzić – to była walka nie tylko o wolność, ale i o przeżycie.

Dziękujemy portalowi SerwisHistoryczny.pl za współpracę merytoryczną.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *