Historia indywiduów, dotkliwie odczuwających znużenie i rozczarowanie

MACIEJ KORBOWA I BELLATRIX foto Bartosz Siedlik (1)

GDAŃSK. MACIEJ KORBOWA I BELLATRIX Witkacego przedstawia historię zbioru indywiduów, dotkliwie odczuwających znużenie i rozczarowanie dotychczasową przygodą w sztuce. Pod wodzą charyzmatycznego Mistrza Korbowy, w trakcie narkotycznych sesji, artyści próbują radykalnie przewartościować swoje człowieczeństwo zarazem poszukując nowej formy.

9 listopada, Teatr Wybrzeże, Scena Malarnia, godzina 19.00
ŁAŹNIA NOWA, TEATR IMKA
Stanisław Ignacy Witkiewicz
MACIEJ KORBOWA I BELLATRIX

  • Rekonstrukcja spektaklu dyplomowego PWST w Krakowie z 1993 roku w reżyserii i w scenografii Krystiana Lupy
  • Asystent reżysera: Tomasz Węgorzewski
  • Kostiumy: Piotr Skiba
  • Opracowanie muzyczne: Radosław Krzyżowski

Pierwsza i druga część spektaklu (MATERIA PIERWOTNA): reżyseria Krystian Lupa
Trzecia część spektaklu (MATERIA MITYCZNA): reżyseria Tomasz Węgorzewski

MACIEJ KORBOWA I BELLATRIX Witkacego przedstawia historię zbioru indywiduów, dotkliwie odczuwających znużenie i rozczarowanie dotychczasową przygodą w sztuce. Pod wodzą charyzmatycznego Mistrza Korbowy, w trakcie narkotycznych sesji, artyści próbują radykalnie przewartościować swoje człowieczeństwo zarazem poszukując nowej formy.

Przedstawienie Krystiana Lupy w Łaźni Nowej jest próbą powrotu do inicjalnego doświadczenia sprzed dwudziestu lat – rekonstrukcją MACIEJA KORBOWY I BELLATRIX, spektaklu dyplomowego absolwentów krakowskiej PWST wówczas przygotowanego w dwóch wzajemnie dopełniających się wersjach: MATERIA MITYCZNA i MATERIA PIERWOTNA. Konfrontacja aktorów z przedstawieniem z 1993 roku, w którym grali u progu swojej kariery, wznawianym obecnie niczym seans spirytystyczny, zasadza się na mierzeniu się z własną pamięcią, ówczesną wrażliwością artystyczną i duchową oraz wyobrażeniem zagranej przed laty roli. W rycie spektaklu z przeszłości zderzają się i wzajemnie przenikają doświadczenia przeszłe i teraźniejsze, zmienne, naznaczone upływem czasu diagnozy, dotyczące kondycji artysty, naszego świata, kultury oraz możliwości duchowej i artystycznej transgresji.

„MACIEJ KORBOWA… to fascynujące pole obserwacji zarówno dla widzów, jak też samego reżysera, który z offu na bieżąco komentuje rozgrywające się wydarzenia.”

Jan Bończa-Szabłowski, Rzeczpospolita

W spektaklu występują: Małgorzata Maślanka, Barbara Szotek-Stonawski, Agnieszka Trzyna, Joanna Żurawska- Federowicz, Paweł Deląg, Radosław Krzyżowski, Tadeusz Łomnicki, Artur Rzegocki.

Premiera: 28 kwietnia 2015
Czas: 3 godziny i 40 minut (dwie przerwy)

MACIEJ KORBOWA I BELLATRIX foto Bartosz Siedlik (2) MACIEJ KORBOWA I BELLATRIX - plakat

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *