Herbowe lwy także w ZOO, darmowe zwiedzanie 11 października

gda zoo D_Linkowsk_gda

GDAŃSK. Gdańsk ma lwy już nie tylko w herbie. Po kilkunastu latach nieobecności do miejskiego ogrodu zoologicznego znów wprowadziły się cztery wspaniałe zwierzęta. Królewska rodzina zamieszka w prawdziwie królewskim apartamencie. Uroczyste otwarcie lwiarni i prezentacja rodziny lwów odbędzie się w sobotę 11 października o godz. 10.30. W tym dniu zwiedzanie całego ZOO będzie bezpłatne (w godz. 9.00-17.00).

W niedzielny poranek w oliwskim ZOO zamieszkała lwia rodzina. Trzy półtoraroczne lwice Berghi, Zion i Binga oraz czteroletni lew Arco. Wybudowaną dla nich lwiarnię oraz wybieg będzie można podziwiać od 11 października. W tym dniu w oliwskim ZOO odbędzie się dzień otwarty, na który wstęp jest wolny. Nowy kompleks pawilonu i wybiegu dla lwów jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie.

To była długa podróż. Pierwszy wyruszył w nią czteroletni samiec Arco z Lizbony. Po drodze – w Parc des Félins we francuskim Nesles – dosiadły się do niego cztery towarzyszki: trzyletnia Tschibinda i roczne siostry Zion i Berghi. Do Gdańska cała gromadka dotarła w nocy z soboty na niedzielę. Jak tylko zadomowią się w swoim nowym lokum – zapraszają gdańszczan na „parapetówkę”.

Gdańsk ma lwy już nie tylko w herbie. Po kilkunastu latach nieobecności do miejskiego ogrodu zoologicznego znów wprowadziły się cztery wspaniałe zwierzęta. Gdańskie ZOO dostało je za darmo, ponieważ należy do Stowarzyszenia Europejskich Ogrodów Zoologicznych.

Lwy angolskie, zwane też lwami z Katangi, w naturze są zagrożone wymarciem. To prawdziwa królewska krew – ta rasa nigdy nie mieszała się ze swymi kuzynami żyjącymi w innych środowiskach.

Królewska rodzina zamieszka w prawdziwie królewskim apartamencie. Gdańska lwiarnia to najnowocześniejszy i największy obiekt tego typu w Europie. Wybieg ma powierzchnię dwóch hektarów – znajduje się na nim pawilon oraz tereny ekspozycyjne, na których lwy będą spacerować, wygrzewać się w słońcu i chłodzić w naturalnym stawie.

Budowa całego kompleksu kosztowała ok. 6,2 mln zł. Jej rozpoczęcie możliwe było dzięki darowiźnie od firmy Amber Gold w wysokości 1,5 mln zł. Po upadku firmy ogród zoologiczny musiał zwrócić darowiznę syndykowi. Trwające prace udało się jednak kontynuować i zakończyć dzięki uruchomieniu rezerwy budżetowej przez Miasto.

W tej chwili lwy aklimatyzują się po długiej podróży przebywając na zapleczu pawilonu lwiarni. Samiec i jego przyszłe partnerki mieszkają obok siebie, ale osobno. Poznają się bliżej dopiero na wspólnym wybiegu.

– Samice się znają, bo mieszkały razem, ale samiec może być z początku trochę agresywny wobec obcych pań. Dlatego na początku będziemy bacznie obserwować zachowanie zwierząt. Wierzymy jednak, że cała czwórka szybko się zaprzyjaźni, wszak lwy to zwierzęta stadne – mówi Michał Targowski, dyrektor gdańskiego ZOO.

Uroczyste otwarcie lwiarni i prezentacja rodziny lwów odbędzie się w sobotę 11 października o godz. 10.30. W tym dniu zwiedzanie całego ZOO będzie bezpłatne (w godz. 9.00-17.00). Zaś od godz. 10.30 do 14.00 w sąsiedztwie lwiarni będzie odbywał się festyn z lwimi atrakcjami dla dzieci. Zapraszamy!

Michał Piotrowski
(gdansk.pl)
gda zoo 2 D_Linkowsk_gda
gda zoo D_Linkowsk_gda
Zdjęcia: Dawid Linkowski (gdansk.pl)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *