Godność: w Gdańsku powinna być ul. Płk. Ryszarda Kuklińskiego

GDAŃSK. Stowarzyszenie Godność wnioskuje do prezydenta Gdańska i przewodniczącego Rady Miasta Gdańska o nadanie ulicy patronatu płk. Ryszarda Kuklińskiego. Płk Kukliński w pamięci wielu gdańszczan jest bohaterem, bo dobrze zasłużył się wolnej Polsce.

ryszard kuklinski1

Płk. Ryszard Kukliński w Gdańsku. Fot. Wojciech Milewski_solidarnosc.gda

Pan Paweł Adamowicz
Prezydent Gdańska

Pan Bogdan Oleszek
Przewodniczący Rady Miasta Gdańska

W dniu 11 lutego mija 11. rocznica śmierci płk Ryszarda Kuklińskiego, Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Inicjatorem nadania Mu tego tytułu było Stowarzyszenie Godność. Uroczystość wręczenia Mu tego tytułu odbyła się  3 Maja w Dworze Artusa.

Stowarzyszenie Godność, na miarę swoich możliwości, stara się upamiętniać postać Pułkownika i jego pobyt w Trójmieście W maju 2008 r. ufundowaliśmy tablicę upamiętniającą nadanie Mu Honorowego Obywatelstwa. Tablicę odsłonił Maciej Płażyński a poświęcił ją ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Chcemy przypomnieć, że delegacja Rady Miasta z prezydentem Pawłem Adamowiczem na czele, ze sztandarem Gdańska uczestniczyła w pogrzebie płk Ryszarda Kuklińskiego na Powązkach w Warszawie.

W ubiegłym roku, w 10. rocznicę śmierci, zorganizowaliśmy wystawę zdjęć z pobytu Pułkownika Trójmieście w maju 1998 r. – z uroczystości wręczania Mu tytułu  Honorowego Obywatela. W tym roku, w niedzielę, 15 lutego – z naszej inicjatywy – zostanie odprawiona msza św. za duszę śp. płk Ryszarda Kuklińskiego i Jego Rodzinę.

Na terenie kraju coraz więcej miast upamiętnia postać Pułkownika. Inicjatywę budowy pomnika Pułkownika zgłoszono w Nowej Hucie i w Gdyni. W Brukseli otwarto wystawę zdjęć o płk Ryszardzie Kuklińskim. W tej sytuacji Stowarzyszenie Godność uznaje, że Miasto Gdańsk  powinno jednej z ulic naszego miasta nadać nazwę płk Ryszarda Kuklińskiego. Dlatego też zwracamy się do Pana Prezydenta i Pana Przewodniczącego, aby nasz wniosek przedstawili Radzie Miasta i zaproponowali odpowiednią ulicę w  nowo budującej się dzielnicy na terenach postoczniowych lub w pobliżu centrum Gdańska w nowo budowanych dzielnicach.

Płk Ryszard Kukliński w pamięci wielu gdańszczan jest bohaterem, bo dobrze zasłużył się wolnej Polsce.

Stowarzyszenie GODNOŚĆ

Stanisław Fudakowski, sekretarz
Andrzej Osipów, wiceprezes
Czesław Nowak, prezes

Gdańsk, dnia 4.02.2015 r.

 

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *