GODNOŚĆ: skamieliny postkomunizmu – wymiar sprawiedliwości – na śmietnik historii!

Protest „Godności”pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Fot. J. Wikowski

Stanisław Fudakowski i Czesław Nowak – protest „Godności”pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Fot. J. Wikowski

POMORZE. – Środowiska prawnicze zebrane na tzw. kongresie w Katowicach w dniu 20 maja okazały swoją pogardę dla legalnych władz państwa. Te środowiska nie dostrzegały potrzeby reform, kiedy na oczach społeczeństwa przez wiele lat upadał prestiż sądownictwa – czytamy w Oświadczeniu Stowarzyszenia „Godność”. – Czas najwyższy, aby skamieliny postkomunizmu, w jakim jeszcze tkwi polski wymiar sprawiedliwości, trafiły na śmietnik historii.

 

Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność”

Pan Jarosław Kaczyński – Prezes Prawa i Sprawiedliwości

Pani Beata Szydło – Prezes Rady Ministrów

Pan Zbigniew Ziobro – Minister Sprawiedliwości

My, byli działacze NSZZ Solidarność i więźniowie polityczni z lat 1980-89, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Godność, od 1993 r., w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego domagaliśmy się w oświadczeniach i protestach pod pomnikiem Poległych Stoczniowców ukarania winnych zbrodni w grudniu 1970 r. na Wybrzeżu i po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Żądaliśmy także usunięcia z wymiaru sprawiedliwości prokuratorów i sędziów, którzy w PRL brali udział w procesach politycznych.

Nasze protesty przez 24 lata były nieskuteczne, bowiem elity solidarnościowe podczas rozmów w Magdalence zapewniły bezkarność zbrodniarzom i podzieliły się władzą zapewniając ciągłość wymiarowi, w którym najwyższe stanowiska zajmowali zaufani i posłuszni poprzedniej władzy sędziowie i prokuratorzy.

Środowiska prawnicze wspierane przez postkomunistów, Unię Wolności, PSL, PO utrwalały przez 25 lat swoją pozycję nietykalności. Zapewniała to Krajowa Rada Sądownictwa.

Mimo podjętej przez AWS, na przełomie lat 1999-2000, próby wydalenia z wymiaru sądownictwa skompromitowanych sędziów zdecydowany opór środowiska nie dopuścił, aby stała się im krzywda.

Mimo, że w ocenie opinii społecznej od wielu lat wymiar sprawiedliwości funkcjonuje źle i opieszale, wielokrotnie wydawał wyroki uwłaczające elementarnej sprawiedliwości, mające podteksty polityczne.

Prywatyzacja kamienic w Warszawie unaoczniła społeczeństwu udział prawników, adwokatów, radców prawnych w działaniach korupcyjnych. Prawo i Sprawiedliwość, na mocy mandatu narodu, wprowadza zapowiadane reformy. Ustawy dotyczące reformy sądownictwa napotykają zdecydowany opór kierowniczych gremiów organizacji wymiaru sprawiedliwości. Te środowiska próbują dyktować Sejmowi, jak mają wyglądać reformy w sądownictwie, aby zachować przywileje i nietykalność.

Środowiska prawnicze zebrane na tzw. kongresie w Katowicach w dniu 20 maja okazały swoją pogardę dla legalnych władz państwa. Te środowiska nie dostrzegały potrzeby reform, kiedy na oczach społeczeństwa przez wiele lat upadał prestiż sądownictwa.

Jako byli represjonowani, znający system działania wymiaru sprawiedliwości i jego podporządkowanie władzom PRL, podobnie jak większość społeczeństwa, popieramy wprowadzane reformy sądownictwa. Czas najwyższy, aby skamieliny postkomunizmu, w jakim jeszcze tkwi polski wymiar sprawiedliwości, trafiły na śmietnik historii. Jesteśmy przekonani, że obecne władze doprowadzą, że wolna i niepodległa Polska będzie miała sprawiedliwe i sprawnie działające sądownictwo.

Gdańsk, 20 maja 2017 r.

Stanisław Fudakowski – Sekretarz

Andrzej Osipów – Wiceprezes

Czesław Nowak Prezes

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *