GODNOŚĆ: podziwiamy bohaterstwo generała Kuklińskiego

kuklinski-2

GDAŃSK. „Wszystko co robiłem w życiu, robiłem z myślą o Polsce”. Stowarzyszenie „Godność“ dziękuje prezydentowi Andrzejowi Dudzie za mianowanie na stopień generała brygady śp. płk Ryszarda Kuklińskiego. 

Szanowny Pan

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej

Szanowny Panie Prezydencie

W imieniu Stowarzyszenia ,,Godność“ dziękuję za mianowanie na stopień Generała brygady śp. Ryszarda Kuklińskiego. Jako więźniowie polityczni i działacze Solidarności w stanie wojennym podziwialiśmy Jego bohaterstwo, drukowaliśmy wywiad z nim w podziemnych wydawnictwach. Kiedy dowiedzieliśmy się, że zamierza przyjechać do Polski na początku 1998 r. wystąpiliśmy z inicjatywą do Rady Miasta Gdańska o nadanie Mu tytułu Honorowego Obywatela. Uroczystość wręczenia Mu tego tytułu odbyła się 3 maja w Dworze Artusa. Po uroczystości w Bazylice Mariackiej odbyła się msza św., w której uczestniczył płk Ryszard Kukliński. Po mszy św. przemawiał do licznie zebranych gdańszczan, którzy owacyjnie podziękowali Mu za przyjazd i spotkanie. Uczestniczyliśmy także, jako delegacja miasta Gdańska, w Jego pogrzebie.

W święto 3 maja 2008 r. z okazji 10. rocznicy nadania Mu Honorowego Obywatelstwa Gdańska ufundowaliśmy, jako Stowarzyszenie Godność, tablicę pamiątkową umieszczoną w Bazylice Mariackiej, którą odsłonił śp. Marszałek Maciej Płażyński i poświęcił abp Sławoj Leszek Głódź. Wystąpiliśmy także do Prezydenta Lecha Kaczyńskiego o pośmiertny awans dla płk Ryszarda Kuklińskiego. W rozmowie z nami Prezydent stwierdził, że taki awans rozważa, ale sprawę należy rozpatrywać w wielu aspektach. Prosił aby mu dać czas na załatwienie tej sprawy.

W rocznicę śmierci płk Ryszarda Kuklińskiego z naszej inicjatywy odprawiono w ubiegłym roku mszę świętą za duszę Pułkownika i Jego rodziny. Zdjęcia z wizyty płk Ryszarda Kuklińskiego na Wybrzeżu w maju 1998 r. przekazaliśmy do Izby Pamięci płk Ryszarda Kuklińskiego.

Szanowny Panie Prezydencie jeszcze raz dziękuję za piękny gest wobec Generała, który swoje życie poświęcił dla Polski. Na tablicy pamiątkowej umieściliśmy słowa, które sam wypowiedział:

,,Wszystko co robiłem w życiu, robiłem z myślą o Polsce“.

Podobnie jak Pan jestem przekonany, że Jego życie i poświęcenie docenią przyszłe pokolenia Polaków.

Z wyrazami szacunku i poparcia.

Czesław Nowak

Prezes Stowarzyszenia ,,Godność’

Poseł OKP i PC z lat 1989-93

Więzień polityczny z lat 1982-83 i 1988 r.

Gdańsk, dnia 25. 10. 2016 r.

kuklinski

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *