Gdynia po wyjątkowo ciężkiej, ulewnej nocy

gdynia ulewa youtobe

Gdynia ulewa. Fot. youtobe

GDYNIA. Także w Gdyni była wyjątkowo ciężka noc – zarówno dla mieszkańców i służb miejskich. To dzięki  wytężonej, doskonałej pracy, udało się uniknąć poważnych problemów, choć lokalnie zniszczenia są duże – informuje Sebastian Drausal, rzecznik prasowy UM Gdyni. – Sytuacja w mieście jest pod stałym nadzorem, trwa szacowanie strat, które z pewnością będą wysokie. Co najistotniejsze, nikt z mieszkańców nie został poszkodowany.

Do godziny 9.00 Straż Pożarna w Gdyni odnotowała 368 zgłoszeń, co stanowi blisko 20% rocznego bilansu. Do pomocy w opanowaniu skutków ulewy przydzielone zostały także jednostki z Lęborka, Człuchowa, Bytowa i Słupska. Dyspozytorzy kierowali jednostki tam, gdzie zagrożenie było najpoważniejsze.

Jak informuje Sebastian Drausal – rzecznik prasowy UM Gdyni, ulewa poczyniła szkody między innymi w zespole Miejskich Hal Targowych, gdzie woda z pękniętej kanalizacji deszczowej zalała podziemną część obiektu. Wyłączona z ruchu jest ulica 3 Maja, w części obiektu nie ma prądu.

Potoki wody zmyły część skarpy pomiędzy ulicami Łowicką i Sochaczewską. Mieszkańcy zagrożonych domów zostali ewakuowani, a zagrożenie ocenia Powiatowy Inspektor Budowlany.

Podmyta częściowo jest ulica Kościelna, gdzie woda z rzekli Kaczej przelała się przez wał i zalała teren ogródków działkowych. Rwący nurt rzeki Kaczej całkowicie zniszczył mostek na ulicy Zapotocznej. Większym lub mniejszym uszkodzeniom uległ w zasadzie każdy pomost patrząc w górę jej nurtu oraz bezpośrednio ujście do Zatoki Gdańskiej. Most w ciągu ulicy Orłowskiej nie ucierpiał, aczkolwiek o jego filary opiera się dość spory konar powalonego drzewa. Uszkodzona jest część ulicy Nałkowskiej, w okolicach zbiornika retencyjnego Karwiny, z kolei w dzielnicy Leszczyki została zmyta część nasypu Trasy Kwiatkowskiego. Podjęta została decyzja o wyłączeniu z ruchu jednego pasa w kierunku obwodnicy.

W każdym z przypadków teren jest zabezpieczony przez służby miejskie, dodatkowo przedstawiciele ZDiZ dokonują wnikliwej inspekcji. Odbyło się już posiedzenie Miejskiego Sztabu Kryzysowego, przedstawiciele miasta bezpośrednio w terenie oceniają straty, a mieszkańcom którzy  najbardziej ucierpieli, oferowana jest doraźna pomoc.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *