Finaliści Gryfa Gospodarczego

gryf pomorski gosp sm

POMORZE. Komisja Konkursowa Nagrody Pomorskiej „Gryf Gospodarczy” spośród nadesłanych zgłoszeń wybrała 12 firm, które 1 czerwca wezmą udział w Gali Finałowej w Wielkiej Hali Dworu Artusa. Wśród tych dwunastu finalistów znajdują się firmy, które Kapituła Konkursu wskaże jako laureatów i które odbiorą zwycięskie statuetki z rąk  Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, przewodniczącego Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości Gryfa Gospodarczego.

 

Konkurs o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy” organizowany jest od 2000 r. Statuetka Gryfa jest jedną z najbardziej cenionych regionalnych nagród gospodarczych, przyznawaną wspólnie przez organizacje samorządu gospodarczego i władze województwa pomorskiego. Do konkursu o to prestiżowe wyróżnienie zapraszani są liderzy pomorskiej przedsiębiorczości.

Celem konkursu jest promocja przedsiębiorczości i aktywności gospodarczej przedsiębiorstw województwa pomorskiego poprzez m.in. prezentację i promowanie firm, które mają korzystny wpływ na rozwój gospodarczy regionu, promowanie laureatów konkursu poprzez rekomendowanie ich do ogólnopolskich nagród i wyróżnień, włączenie sektora przedsiębiorców do szerokiej współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, a także inicjowanie pozytywnego współzawodnictwa przedsiębiorstw.

Kapituła konkursu spośród 12 finalistów wybierze laureatów w 4 kategoriach: mikroprzedsiębiorstwo, małe przedsiębiorstwo, średnie przedsiębiorstwo i duże przedsiębiorstwo. Dodatkowo, media obejmujące konkurs patronatem medialnym mają prawo przyznania statuetki specjalnej Nagrody  Pomorskiej – „Gryfa Medialnego 2016″.  Natomiast Kapituła konkursu może przyznać nagrodę specjalną w kategorii: „Gryf Odpowiedzialności Społecznej 2016″ oraz „Gryf Innowacyjne Przedsiębiorstwo 2016″.

Finaliści konkursu o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy”:

TMA Automation Sp. z o.o. jest firmą młodą, lecz zbudowaną na wieloletnim doświadczeniu jej pracowników w branży. Firma jest odpowiedzią na ciągle rosnące potrzeby rynku w dziedzinie automatyzacji procesów produkcyjnych. Projektuje i buduje nowoczesne, interdyscyplinarne rozwiązania z zakresu robotyki, automatyki, mechaniki i systemów wizyjnych. Najnowszy produkt firmy TMA – robot kartezjański jest pierwszym, seryjnie produkowanym tego typu robotem w Polsce i jest przeznaczony dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Wszystkie roboty firmy TMA produkowane SA w Gdyni, a dzięki wykorzystaniu podzespołów renomowanych i sprawdzonych produktów pozwalają służyć klientom przez wiele lat.

 

Spółka prowadzi działalność od 2013 r. Pomysł na biznes zrodził się w 2010 roku podczas izolacji czystych szczepów alg. Nagrody za wynalezienie bioreaktora solartrackera pomogły w dotarciu do kapitału pozwalającego na założenie spółki. Trzy lata później została stworzona firma Svanvid, a w 2014 roku pojawił się na rynku pierwszy produkt – Ultivia, czyli tran z mikroalg. Celem firmy jest wykorzystanie dobrodziejstw mikroalg w tworzeniu suplementów diety oraz do produkcji biopaliw. Produkcja surowców, które znajdą zastosowanie w branży farmaceutycznej i kosmetycznej już została dostrzeżona, o czym świadczą liczne nagrody zbierane przez firmę w ciągu ostatnich dwóch lat.

Jest to firma ze 100% kapitałem polskim, z ponad 15-letnim doświadczeniem w działalności usług dla budownictwa. Warto dodać, że jest to największa firma w branży dźwigowej w województwie pomorskim, a w skali kraju plasuje się w pierwszej piątce największych firm tego typu. Celem firmy jest kompleksowe zabezpieczenie procesu inwestycyjnego w transport pionowy począwszy od zaprojektowania i zbudowania planu dla inwestycji, kompleksowe zabezpieczenie sprzętu, zapewnienie wykwalifikowanej obsługi oraz serwisu przez cały okres trwania inwestycji.

Gdyńska firma jest międzynarodową spółką informatyczną specjalizującą się w produkcji i rozwoju systemów B2B oraz systemów i aplikacji dedykowanych. Działa od 2013 r. nie tylko w Polsce ale także w Stanach Zjednoczonych (siedziba w Nowym Jorku, następnie przeniesiona do Los Angeles). Warto dodać, że firma realizuje projekty z zakresu CSR tj. program kształcenia bezrobotnych z gwarancją zatrudnienia na stanowisku młodszego specjalisty. Do tej pory przekwalifikowano ponad 150 osób, z których ponad 130 pracuje w zawodzie.

Firma świadczy kompleksowe usługi hostingowe, doradztwo IT i projektowanie serwerów korporacyjnych. Działa od 2001 roku. W 2015 roku spółka zakończyła inwestycję we własną siedzibę. W ten sposób zostało zakończone jedno z najnowocześniejszych w województwie – Centrum danych zgodne ze standardem TIER III. Centrum danych IQ PL jako jedyne w Polsce uzyskało w 2015 roku certyfikat zgodności zabezpieczeń w zakresie bezpieczeństwa fizycznego z międzynarodowym standardem PCI DSS. Celem działania przedsiębiorstwa jest dostarczanie zaawansowanych rozwiązań technologicznych w modelu B2B z zachowaniem najwyższej jakości i najwyższego poziomu bezpieczeństwa informacji. Firma zatrudnia 24 osoby.

Tradycje firmy sięgają 1937 roku kiedy to dziadek obecnego właściciela założył przedsiębiorstwo energetyczne. W 1966 roku działalność firmy przejął syn właściciela. W latach osiemdziesiątych rozpoczął się dynamiczny rozwój firmy MEGA, – obecnie tą rodzinną firmą zarządza już trzecie pokolenie. W ostatnich latach domeną firmy MEGA S.A. stały się realizacje farm wiatrowych na zlecenie inwestorów krajowych i zagranicznych. Dysponowanie specjalistycznym sprzętem oraz własną bazą produkcyjną i transportową umożliwia samodzielne wykonywanie zadań przy całkowitej kontroli jakości i terminowości. Obecnie MEGA S.A. zatrudnia 180 pracowników, a średni obrót roczny za ostatnie trzy lata wyniósł 183 miliony złotych netto.

Firma WIKĘD powstała w 2002 r. jako firma zajmująca się produkcja, handlem i montażem okien PVC. Wraz z rosnącym popytem i lokalnym zainteresowaniem produktami poszerzono ofertę, a następnie stworzona własną markę drzwi stalowych, które obecnie firma sprzedaje na terenie całego kraju. Istotnym aspektem działalności firmy jest eksport w obrębie Europy oraz USA i Rosji. Obecnie firma oferuje swoim klientom stolarkę PVC, ALU, drzwi stalowe, bramy garażowe oraz wszelkie akcesoria współistniejące ze stolarka. Mniej formalnym, choć bardzo osobistym osiągnięciem ubiegłego roku jest przekroczenie progu 200 zatrudnionych pracowników.

Firma Warsztaty Mechaniczne METAL została założona w 1945 roku, w 1949 roku zrealizowane zostały pierwsze dostawy dla przemysłu morskiego,  w 1959 roku rozszerzono profil działalności. W 1996 roku dokonano prywatyzacji firmy, w wyniku której przeszła pod zarządzanie przez Gdańską Stocznię Remontową S.A. W chwili obecnej Remontowa LNG Systems Sp. z o.o. wraz z 23 innymi firmami z branży jest członkiem grupy kapitałowej Remontowa Holding. Najważniejszym osiągnięciem firmy w 2015 roku było zakończenie z powodzeniem realizacji zlecenia na dostawę kompletnego systemu zasilania LNG dla duńskiego promu Samsø, który jest pierwszym pasażersko-samochodowym promem w Unii Europejskiej napędzanym całkowicie ekologicznym paliwem LNG. Jest również pierwszą jednostką wyposażoną w tego typu system w pełni zaprojektowany oraz wyprodukowany przez polską firmę.

Firma istnieje na rynku polskim od 1994 roku. Jest członkiem Grupy STEICO – korporacji
o ogólnoświatowym zasięgu. Firma jest właścicielem dwóch zakładów produkcyjnych w Polsce –
w Czarnkowie i Czarnej Wodzie. Specjalizuje się w produkcji ekologicznych produktów budowlanych pozwalających na projektowanie oraz budowę domów w standardzie energooszczędnym. Praktycznie co roku wdrażany jest duży projekt generujący całkiem nową technologię wytwarzania wyrobów firmy. Ostatnio wdrożone procesy to technologie całkowicie nieznane w Polsce, a powstałe linie technologiczne są pierwszymi i jedynymi takimi w naszym kraju.

Firma założona w 1991 roku, zatrudnia 386 pracowników. Jest to firma inżynierska, dzięki wysokim specjalistycznym kwalifikacjom swoich pracowników oraz długoletniemu doświadczeniu zawodowemu oferuje profesjonalne doradztwo techniczne, zarządzanie projektami, projektowanie i wykonanie wszelkiego rodzaju dokumentacji technicznej. Specjalizuje się w wykonywaniu odpowiedzialnych systemów stosowanych w takich gałęziach przemysłu jak: energetyka (węglowa, wodna, nuklearna), wydobycie ropy i gazu, papiernictwo, przemysł gumowy i inne.

Firma działa w branży elektroniki telekomunikacyjnej i jest jednym z największych pracodawców na Pomorzu (niemal 4 tys. zatrudnionych). Stanowi część globalnego koncernu. Firma w Tczewie zajmuje się projektowaniem produkcyjnym oraz usługami inżynieryjnymi, montażem płytek drukowanych, wdrażaniem nowych produktów, układami Box-Build, montażem wysokiego poziomu, wytwarzaniem na zamówienie oraz usługami konfiguracji na zamówienie. Dodatkowo prowadzi produkcję wyrobów metalowych oraz produkcję obudów.

Bank Rumia Spółdzielczy istnieje od 1950 r. zatrudniając na chwilę obecną 106 osób. Usługi bankowe prowadzone są w taki sposób aby utrzymując rentowność banku ciągle dążyć do budowania zaufania klientów przeciwdziałając np. możliwości nagłego wycofania wkładów oszczędnościowych. W 2015 r. skala działania Banku, mierzona sumą bilansową wzrosła o 8,7 proc. (wzrost w porównaniu do 2014 r. o 1,1 p.p.). Aktualnie Bank posiada 9 placówek na terenie województwa pomorskiego. Działając z myślą o wspieraniu lokalnych firm, rolników i mieszkańców, Bank od lat rozwija współpracę z Pomorskim Funduszem Poręczeń Kredytowych.

Organizatorem konkursu jest Pomorska Rada Przedsiębiorczości pełniąca rolę doradcy marszałka województwa pomorskiego w zakresie wspierania i rozwoju przedsiębiorczości.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *