E-auta mogą parkować za darmo. Energa ładuje i pożycza „elektryki” w carsharingu

GDAŃSK. Właściciele samochodów z napędem elektrycznym i typu plug-in w Gdańsku zaparkują za darmo. Miasto zapowiada budowę kolejnych stacji ładowania dla tego typu aut.

– Wsparcie dla samochodów wyposażonych w ekologiczne źródła napędu, to jeden ze sposobów na czyste i bardziej przyjazne miasto – mówi Piotr Grzelak zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. -Ten sam cel ma promowanie poruszania się po mieście rowerami, czy tworzenie sieci komunikacji zbiorowej, która będzie spełniała oczekiwania mieszkańców.

Bezpłatne parkowanie dla pojazdów elektrycznych i hybryd plug-in to nie wszystkie udogodnienia w Gdańsku. Rozbudowywana jest sieć stacji ładowania. Grupa Energa bezpłatnie udostępniła użytkownikom samochodów napędzanych na prąd kilka punktów ładowania. Firma ta umożliwia wypożyczanie e-aut firmom rezydującym w Olivia Business Centre w Gdańsku.

Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. fot. UM Gdańsk
Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. Fot. UM Gdańsk

Obecnie za pierwszą godzinę postoju w płatnej strefie kierowcy płacą 3 zł. Druga godzina kosztuje 3,60 zł, trzecia 4,30 zł i każda kolejna 3 zł.

Kierowcy, którzy chcieliby skorzystać z nowej propozycji, muszą wyrobić specjalny identyfikator w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. Ponadto w Gdańsku właściciele pojazdów mogą ładować swoje auta w specjalnie przystosowanych stacjach ładowania pojazdów, zwanych też stacjami dokującymi.

Znajdują się one przy GZDZ (ul. Partyzantów 36), Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym (Karwieńska 3), przy stadionie żużlowym (Zawodników 1). Kolejne 3 stacje, we współpracy m.in. z miastem, ufundowała firma Energa (przy Urzędzie Miejskim, stacja paliw ul. Zwycięstwa 13 oraz przy Olivia Business Centre).

Ładowanie samochodu elektrycznego jest bezpłatne. Trzeba jednak mieć specjalną kartę identyfikacyjną, którą wydają Gdański Zarząd Dróg i Zieleni oraz Energa. Władze Gdańska liczą, że w promocję ekologicznego transportu w Gdańsku włączą się także dealerzy samochodowi.

Bezpłatne parkowanie dla „elektryków” to nie jedyne nietypowe rozwiązanie skierowane do kierowców, jakie pojawiło się w ostatnim czasie na Pomorzu. Pod koniec października w Trójmieście pełną para ruszyła usługa carsharingu. Kierowcy mogą wynająć na czas jedno z 200 dostępnych samochodów. (źródło: portalsamorzadowy)

Grupa Energa bezpłatnie udostępniła użytkownikom samochodów napędzanych na prąd kilka punktów ładowania. Firma ta umożliwia wypożyczanie e-aut firmom rezydującym w centrum biznesowym w Oliwie (Olivia Business Centre).

(A.)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *