Defilada Niezłomnych – gen. Anders na białym koniu

Sceny końcowe defilady - czysta mapa  ok

GDAŃSK. Defiladę Niezłomnych organizuje SUM w Gdańsku 1 marca, we współpracy z IPN. Będzie bogato i kolorowo, generał Anders na białym koniu i autentyczny czołg batalionu „Zośka” na ulicach Starego Miasta. Będą oczywiście kombatanci, w tym Józef Bandzo ps. „Jastrząb”, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy mjra „Łupaszki”.

Zachęcamy do udziału i uczczenia Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Plan działań

11:50 – Po Mszy Św. odprawionej w Bazylice Św. Brygidy początek formowania się Defilady Pamięci na ul. Profesorskiej. Czoło Defilady znajduje się na styku ulic Profesorskiej i Katarzynki. Kolejność ustawienia: konni – 10 metrów przerwy orkiestra – rekonstruktorzy – czołg – szkoły – kibice.

12.15 – Wymarsz Defilady (od godz. 12.00, do przejścia szyku Defilady a więc do ok. godz. 12.25 ulica Katarzynki – do styku z Profesorską będzie zarezerwowana wyłącznie dla uczestników Defilady, wjazd i wyjazd z parkingu przed kościołem powinien być kierowany w kierunku ulicy Igielnickiej).

Defilada Pamięci przejdzie ulicami: Podmłyńska, Pańska, Węglarska, Kołodziejska, Tkacka zajmując je sukcesywnie do godz. ok. 12:40. Uczestnicy piesi zajmują całą szerokość jezdni wymienionych ulic. Skrzyżowania będą blokowane przez służby porządkowe organizatora przy udziale policji.

12.40 – Wejście na ulicę Długą, przemarsz przed Ratuszem Głównego Miasta (na schodach do Ratusza „trybuna” dla kombatantów).

12:55 – Przejście na Długi Targ oraz zajęcie przez poszczególne grupy zorganizowane fragmentów ulicy i przedproży pomiędzy ulicami Kramarską i Kaletniczą i dalej w stronę Zielonej Bramy, określonych płotkami, a także zajęcie pozostałego obszaru przez widzów oraz osoby przechodzące.

13:00 – Rozpoczęcie pokazu odprawy oddziałów „Żołnierzy Niezłomnych”.

13:20 – Koncert pieśni patriotycznych.

ok. 14.15 – Rozwiązanie zgromadzenia.

Plakat Defilada Pamieci Gdansk 2015 ok wykleci program pomorze

Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych Gdańsk 2015 odbędzie się 1 marca 2015 r., początek zaplanowano na godz. 12:00. Organizowana jest przez Stowarzyszenie SUM we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. To jedno z kilku ważnych gdańskich wydarzeń związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy „Wyklętych” Należą do nich m.in. spotkanie w dniu 28.02. o godz. 17:00 przy ul. Srebrniki w związku z akcją zapalenia zniczy w Alei Żołnierzy Wyklętych czy Apel Poległych Żołnierzy Niezłomnych na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku w dniu 1 marca o godz. 18:00. Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” objął patronatem honorowym Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz a Defilada Pamięci została dofinansowana ze środków Miasta.

Główną ideą tego projektu jest upamiętnienie ludzi, którym przez wiele lat odmawiano dobrej pamięci i należnej wdzięczności. Tak się potoczyła nasza historia, że zarówno bohaterscy żołnierze Armii Krajowej, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie jak i powojenna partyzantka niepodległościowa czyli łącznie kilkaset tysięcy żołnierzy nigdy nie doczekało się tryumfu we własnej ojczyźnie. Nigdy społeczeństwo polskie nie miało możliwości uczestniczenia choćby w uroczystej defiladzie powitania bohaterów. To takimi słowami („Ziutka” czyli Józefa Szczepańskiego z batalionu Parasol) „A gdy miną już dni walki, szturmu i krwi, bratni legion gdy z Anglii powróci, pójdzie wiara gromadą Alejami z Paradą i piosenkę szturmową zanuci.” żołnierze wyśpiewywali swoje niespełnione nigdy marzenie. Defilada Pamięci może być jego symbolicznym ziszczeniem. Defilada Pamięci może też stać się corocznym zgromadzenie Gdańszczan służącym integracji wokół ważnych i wartościowych idei oraz wspólnotowemu i bezpośredniemu przeżyciu. Obywatele potrzebują również informacji, co szczególnie ważne w stosunku do narodowego święta które zostało ustanowione niedawno. Wielu Polaków zakończyło swoja edukację historyczna w szkołach okresu PRL gdzie temat antykomunistycznego podziemia niepodległościowego w najlepszym razie nie istniał, a następnie wiedzę uzupełniali przypadkowo lub wcale. Dziś jest to temat, który musi przebić się do świadomości Polaków mimo zalewu niezliczonej ilości różnorodnych informacji.

Gdańsk ma dodatkowo historyczne powody upamiętniania męczeństwa „Żołnierzy Niezłomnych” – tu odkryto groby „Inki”,”Zagończyka” i innych żołnierzy antykomunistycznego ruchu oporu i z tym regionem jest m.in. związana historia 5 Wileńskiej Brygady AK.

W Defiladzie weźmie udział kilkanaście grup rekonstrukcyjnych z całej Polski prezentujących m.in. II Korpus Polski gen. W. Andersa, I Dywizję Pancerną gen. W. Maczka, I Samodzielną Brygadę Spadochronową gen. S. Sosabowskiego, Marynarkę Wojenną, Polskie Siły Powietrzne, III Wileńska Brygadę AK, V Wileńską Brygadę AK mjr. „Łupaszki”, AK – Batalion Czata 49 i Zgrupowanie „Radosław”, WiN – Oddział mjr. „Zapory”, Narodowe Siły Zbrojne, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe. Na czele tych formacji przejedzie na białym koniu grany przez aktora Teatru Wybrzeże Generał Władysław Anders. Ulicami Gdańska przejedzie też czołg „Panthera”, zdobyty w Powstaniu Warszawskim, który walczył jako „Pudel” w plutonie pancernym „Wacek”, w batalionie AK „Zośka”. Formacje wezmą udział we Mszy Świętej o godz. 11:00 w Bazylice Św. Brygidy a następnie przemaszerują wraz z gdańszczanami i gośćmi ulicami Katarzynki, Podmłyńską, Pańską, Węglarską, Kołodziejską, Tkacką, Długą do Ratusza Głównego Miasta. Tam oddziały przejdą przed symboliczną trybuną oddając hołd kombatantom i udadzą się na Długi Targ, gdzie odbędzie się finał wydarzenia. Każda formacja będzie miała tablicę z własną nazwą, prowadzący będzie prezentował poszczególne jednostki historyczne a zarazem grupy rekonstrukcyjne. W Defiladzie weźmie udział Pstrong Orkiestra, młodzież szkolna oraz kibice z kapelanem środowiska ks. Jarosławem Wąsowiczem SDB na czele. Po odebraniu przez Generała Andersa końcowego raporty Męskie Towarzystwo Śpiewacze Trąbki Wielkie zaprezentuje koncert pieśni patriotycznych.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *