Cyrkiel i Węgielnica – Symbolika i Filozofia Masońska

Cyrkiel i Węgielnica Wnętrze.Loży.dzięki.uprzejmości.Loży.Galileusz.z.Bydgoszczy

GDAŃSK. Prapremiera wystawy Cyrkiel i Węgielnica, poświęconej symbolice masońskiej (wolnomularskiej). Prace przedstawią Linas Domarackas, Andrzej Masianis i Wojciech Mościbrodzki. Trzech różnych artystów, trzy różne techniki i trzy różne interpretacje tajemniczego świata symboli stosowanych przez masonów. Wystawie towarzyszyć będzie prezentacja unikalnych zbiorów historycznych: masońskich insygniów oficerskich, dokumentów lóż, odznak i autentycznych fartuszków różnych stopni wolnomularskich.

Wernisaż wystawy grafik pt. „Cyrkiel i Węgielnica – symbolika i filozofia masońska” – Sopot, Zatoka Sztuki, sobota, 25 października 2014 r., o godz. 19.

Wernisaż jest tak naprawdę przedsmakiem wystawy, która odbędzie się w przyszłym roku, ale mimo to naprawdę polecam – tym bardziej, że tym razem udało się nam zorganizować dodatkowy hit – będą pokazywane autentyczne elementy wyposażenia prawdziwej Loży Masońskiej – powiedział nam Wojciech St. Mościbrodzki, prodziekan PJWSTK Gdańsk, Wydział Sztuki Nowych Mediów.Będzie też krótka prelekcja na ten temat. Nie jest to może tak duży event jak niedawna wystawa Masoneria Pro Publico Bono w warszawskim Muzeum Narodowym, ale że temat ostatnio „jest w obiegu”, więc tym bardziej zapraszam.
Niestety, w związku z koniecznością zwrotu insygniów wolnomularskich wystawa będzie dostępna tylko jednodniowo, w sobotę, 25 października.

Prapremiera wystawy Cyrkiel i Węgielnica, poświęconej symbolice masońskiej (wolnomularskiej).

Swoje najnowsze prace przedstawią Linas Domarackas, Andrzej Masianis i Wojciech Mościbrodzki. Trzech różnych artystów, trzy różne techniki i trzy różne interpretacje tajemniczego świata symboli stosowanych przez masonów – członków jednego z najbardziej intrygujących stowarzyszeń w historii Ludzkości.

Wystawie towarzyszyć będzie prezentacja unikalnych zbiorów historycznych: masońskich insygniów oficerskich, dokumentów lóż, odznak i autentycznych fartuszków różnych stopni wolnomularskich.

Elementem spinającym obie części – artystyczną i historyczną będzie prelekcja i dyskusja na temat symboliki masońskiej oraz historii i dnia współczesnego wolnomularstwa w Polsce.

Wykład i panel dyskusyjny poprowadzi wiceprezes Instytutu Sztuki Królewskiej w Polsce, Tomasz Szmagier.

Uwaga: w związku z krótkim czasem, na jaki udało się nam wypożyczyć niezwykłe utensylia wolnomularskie, wystawa będzie dostępna tylko przez jeden dzień!

Serdecznie zapraszamy,
Linas Domarackas, Andrzej Masianis, Wojciech Mościbrodzki

Cyrkiel i Węgielnica W.Mościbrodzki.ŚMIERĆ.HIRAMA Cyrkiel i Węgielnica L.Domarackas.U_DRZWI_LOŻY Cyrkiel i Węgielnica A.Masianis.MISTRZ Cyrkiel i Węgielnica A.Masianis.DELTA.ŚWIETLISTA

Cyrkiel i Węgielnica

symbolika i filozofia masońska

w interpretacjach współczesnych artystów


TYTUŁ: Cyrkiel i Węgielnica – Symbolika i Filozofia Masońska w interpretacjach współczesnych artystów

MOTTO: „W Wężach splecionych, w strąconej Koronie, prastary Kamień odnajdziesz”

EVENT: Wystawa zbiorowa grafik, prezentacja eksponatów historycznych, wernisaż i prelekcja

ORGANIZATORZY: Wydział Sztuki Nowych Mediów PJWSTK GDAŃSK i Zatoka Sztuki

MIEJSCE: Zatoka Sztuki, Sopot, al. Mamuszki 14

DATA WYSTAWY: 25.11.2014

DATA WERNISAŻU I PRELEKCJI: 25.11.2014 godz. 19:00

Masoni. Wolnomularze. Bracia Cyrkla i Węgielnicy. Dzieci Wdowy. Adepci Ars Regia – Sztuki Królewskiej. Od wieków intrygowali, ciekawili i prowokowali. Wolnomularstwo (zwane także masonerią) jest prawdopodobnie najstarszą, istniejącą do dziś, organizacją filozoficzno-społeczną o głębokim rysie humanistycznym.
Początki wolnomularstwa giną w zamierzchłej historii. Jedni źródeł tego ruchu dopatrują się w starożytnym Egipcie lub Grecji, lub wiążą go z  alchemikami lub równie tajemniczymi różokrzyżowcami. Dla innych masoni są dziedzicami tradycji wczesnośredniowiecznych cechów murarskich.
Bywali oskarżani o chęć rządzenia światem, czy gromadzenie fantastycznych bogactw, jak templariusze. A przecież w historii świata i Polski zapisywali się przede wszystkim w niezwykle piękny i pozytywny sposób. Prezydent Gabriel Narutowicz, książę Józef Poniatowski, generał Jan Henryk Dąbrowski, Józef Wybicki, książę Adam Czartoryski, premier Ignacy Paderewski, społecznik Janusz Korczak, poeci Jan Ursyn Niemcewicz i Antoni Słonimski – wszyscy oni byli masonami! A na świecie? Wystarczy wymienić tylko kilka nazwisk: G. Waszyngton, B. Franklin, Goethe, Wolter, Saint-Exupery, Kipling, Mozart, J.M. Jarre czy Puszkin.
Masoni dążą przede wszystkim do samodoskonalenia osobistego, rozumianego jako droga pracy na rzecz dobra Ludzkości. W swoich niezwykle dyskretnych obrzędach posługują się tajemniczymi i zagadkowymi symbolami. Ich wieloznaczność od wieków dawała niezwykle szerokie pole do interpretacji. Trudno się więc dziwić, że były one polem artystycznych poszukiwań dla wielu pokoleń malarzy i grafików.
Dziś chcemy Państwu zaprezentować próbę odczytania znaków masońskich podjętą przez współczesnych artystów. Przed naszymi oczami ożyją pradawne symbole – tajemnicze Cyrkle, proste Węgielnice, smukłe Kolumny, tajemne Księgi i alchemiczne symbole. Czy potrafimy rozwiązać zagadki, które ukryli w nich dawni Mistrzowie? Zapraszamy do wspólnego poszukiwania ukrytych sensów, znaczeń i idei. Bo powiedziano: szukajcie, a znajdziecie..
Swoje prace zaprezentują: L. Domarackas, A. Masianis, W. Mościbrodzki

Na wystawie zaprezentowane zostaną także unikalne zbiory historyczne, stanowiące wyposażenie Loży Masońskiej (m.in. pochodzące z Loży Galileusz w Bydgoszczy).

Wystawę odwiedzi Gość Specjalny – wiceprezes Instytutu Sztuka Królewska, zrzeszającego historyków i archiwistów specjalizujących się w historii masonerii w Polsce i na świecie – pan T. Szmagier. Odbędzie się też krótka prelekcja „HISTORIA I SYMBOLIKA MASONERII”, która przybliży nam skomplikowany świat wolnomularstwa i pomoże zrozumieć niektóre aspekty jego tajemniczej symboliki.

Linas Domarackas

Urodził się w 1967 roku w Šiauliai na Litwie. Ukończył szkołę plastyczną w Šiauliai, a następnie studiował na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Od 2007 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (PSU), a także międzynarodowej grupy artystycznej Decentryści. Realizuje i bierze udział w wielu wydarzeniach klasy art project, wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace są często inspirowane wierzeniami dawnych Bałtów, ezoteryzmem, symbolizmem, a stylistyka nawiązuje do tradycji malarstwa wschodniego.

Andrzej Masianis

Urodził się w 1974 roku w Pile. Ukończył Liceum Plastyczne w Bydgoszczy, a następnie studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się wieloma dyscyplinami plastycznymi – malarstwem, rysunkiem i grafiką.

W 2001 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Torunia w konkursie Dzieło Roku. Jego prace inspirowane są stylistyką gotyku i baroku. Widać w nich nawiązania do renesansowych dzieł Dürera i współczesnych prac Gigera. Tematyka odzwierciedla zainteresowania teologią, ezoteryką i religią.
Wojciech Mościbrodzki. Urodzony w roku 1973, rodowity gdańszczanin. Absolwent Politechniki Gdańskiej. Od dawna zafascynowany łączeniem różnych dziedzin nauki – od filozofii, przez humanistykę – po inżynierię. Sztuka jest dla niego tak wyrazem emocji, jak i zapisem intelektualnego przeżycia. W swoich pracach poszukuje przede wszystkim nowych odcieni wieloznaczności języka symbolicznego i próbuje na nowo odkryć zapomniane echa pradawnych znaczeń. Często inspiruje się sztuką drzeworytniczą i mistyką kart Tarota. Obecnie pełni funkcję prodziekana Wydziału Grafiki gdańskiej PJWSTK.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *