Coś dla 50+ oraz niepełnosprawnych na rynku pracy

POK

GDAŃSK. Pionierskie rozwiązania w obszarze polityki senioralnej na Pomorzu. W POK można poddać się ocenie swoich predyspozycji zawodowych i możliwości fizycznych, uzyskać wsparcie zarówno od strony psychologicznej, jak i fizycznej. Ważną częścią  usług ośrodka jest doradztwo ergonomiczne.

– Pomorski Ośrodek Kompetencji funkcjonuje na rynku pracy już niemal dwa lata – informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskego Województwa Pomorskiego. – Jest to pierwszy tego typu specjalistyczny ośrodek w Polsce, który poszerza znacznie usługi poradnictwa zawodowego. Od sierpnia 2013 roku testowane są tutaj zindywidualizowane, innowacyjne usługi doradcze i diagnostyczne dla klientów urzędów pracy. Zainicjował go i w imieniu samorządu województwa pomorskiego realizuje Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku.

W POK można poddać się ocenie swoich predyspozycji zawodowych i możliwości fizycznych, uzyskać wsparcie zarówno od strony psychologicznej, jak i fizycznej. Ważną częścią  usług ośrodka jest doradztwo ergonomiczne. Jako jedyna instytucja rynku pracy w Polsce POK zatrudnia fizjoterapeutów, którzy podpowiedzą jak dostosować stanowisko pracy do wykonywanych zadań i przeszkolą w zakresie prawidłowego wykonywania różnorodnych prac.

Wachlarz nowatorskich usług pozwala na ustalenie w jakich rolach zawodowych na rynku pracy najbardziej odnalazłaby się badana osoba, co znacznie ułatwia przekwalifikowanie się. Trudności w otwarciu się na poszukiwanie pracy poza wyuczonym zawodem mają w szczególności osoby starsze.

– Pomorski Ośrodek Kompetencji to jedyna taka innowacyjna oferta usług, która nie tylko nadaje nową jakość doradztwu zawodowemu, ale może być też skutecznym narzędziem wspierającym osoby starsze i niepełnosprawne w poszukiwaniu pracy – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Wpisuje się ona w realizację zobowiązań samorządu województwa przyjętych w Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020.

– Nasz projekt jest oryginalny i nieszablonowy. Udział w badaniu odpowiada na szereg pytań dotyczących przyszłości zawodowej, pozwala też na lepsze dopasowanie się do rynku pracy -€“ wyjaśnia Tadeusz Adamejtis, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – Usługi te skierowane są głównie do osób starszych i niepełnosprawnych i mogą odgrywać znaczącą rolę w utrzymaniu ich aktywności zawodowej.

Ten szeroki wachlarz usług i ich innowacyjność zauważają nie tylko klienci POK, ale również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jacek Męcina, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w wywiadzie dla „Gazety Prawnej” wskazał na projekt województwa pomorskiego jako odpowiedź na wydłużenie wieku emerytalnego i problemy osób starszych na rynku pracy. Wiceminister ocenił, że POK może odegrać kluczową rolę w pomaganiu osobom 50+, ale także niepełnosprawnym na rynku pracy.

Rekomendował również projekt innym województwom podczas obrad sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, która zajmuje  się sprawami polityki państwa dotyczącymi osób starszych.

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *