Blisko 3150 zabytków nieruchomych w Pomorskiem

SONY DSC

Ratusz Głównego Miasta Gdańska – wpisany do rejestru zabytków. Fot. Agencja CZAS

Do rejestru zabytków w województwie pomorskim wpisane są już 3144 obiekty nieruchome, czyli o 61 więcej niż miało to miejsce pod koniec 2012 r. Wśród nich znajdują się m.in. zamki, folwarki, obiekty sakralne, mieszkalne, przemysłowe, gospodarcze czy cmentarze.

W całej Polsce tego typu zabytków jest przeszło 67 700 i przez ponad rok w kraju przybyło ich więcej niż 1300. Wymagają one często prac konserwatorów, którym dedykowane są II Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek Dziedzictwo. Wydarzenie będzie okazją, by pozyskać praktyczną wiedzę oraz zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami w zakresie renowacji obiektów zabytkowych. Targi Dziedzictwo 2014 organizowane są w Centrum MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innymi kluczowymi instytucjami branżowymi.

– W Polsce coraz więcej obiektów zyskuje miano zabytku, niestety niektóre z nich z upływem czasu, jeśli nieotoczone właściwą ochroną, popadają w ruinę. Wiele wspaniałych historycznych budowli czy przedmiotów bowiem wymaga restauracji, rekonstrukcji bądź odpowiedniego zabezpieczenia. Często są to bardzo trudne i żmudne prace wymagające od konserwatorów nie tylko znajomości historii, przepisów prawnych, lecz również doświadczenia z zakresu stosowania odpowiednich materiałów czy najlepszych technik renowacyjnych. W ramach Targów Dziedzictwo postanowiliśmy wraz z partnerami merytorycznymi zorganizować Ogólnopolskie Dni Konserwatorskie, które będą platformą wymiany wiedzy i spotkań z ekspertami zajmującymi się różnymi obszarami ochrony zabytków. Wydarzenie ma być dużym wsparciem dla prac konserwatorów z całego kraju, którzy pieczołowicie zajmują się tysiącami historycznych czy naukowych obiektów – mówi Bartosz Sosnowski, prezes MT Polska, organizatora Targów Dziedzictwo.

Zabytkowe Pomorze

Łącznie w Pomorskiem zgłoszone są 3144 zabytki nieruchome. Wśród nich nie brakuje pałaców, dworków, klasztorów, kamienic, siedzib władz, parków i ogrodów, ale także mogił, pomników, fontann czy układów urbanistycznych. Do takich pomorskich obiektów należą np. Ratusz Głównego Miasta czy Dwór Artusa w Gdańsku, Kalwaria Wejherowska, a także obszar miasta i zamku w Malborku. Prym pod względem liczby zabytków wiodą jednak województwa dolnośląskie, wielkopolskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie i małopolskie – z tych pięciu regionów pochodzi blisko połowa tego typu obiektów zarejestrowanych w Polsce. Najmniej zabytków nieruchomych zlokalizowanych jest z kolei na terenie województwa świętokrzyskiego – 1646, a także podlaskiego – 2276 i łódzkiego – 2655. Poza obiektami nieruchomymi ochronie podlegają również zabytki ruchome, do których należą m.in. dzieła sztuki plastycznej i użytkowej, rzemiosła artystycznego, numizmaty, instrumenty muzyczne, wytwory techniki, a także niektóre materiały biblioteczne. Tych zarejestrowanych było w Polsce pod koniec marca br. blisko 242 tys., z czego 5411 zgłoszonych jest z województwa pomorskiego. Prowadzeniem rejestru zabytków z całej Polski zajmuje się Narodowy Instytut Dziedzictwa – partner merytoryczny Targów Dziedzictwo.

Praktyka i wiedza

Konserwatorzy, pracownicy muzeów, archiwiści czy bibliotekarze, którzy mają pod swoją opieką cenne pamiątki historyczne na Targach Dziedzictwo znajdą szerokie spektrum produktów i usług dla konserwacji i restauracji obiektów zabytkowych. Nie zabraknie również specjalistycznych mebli do archiwów, sprzętu elektronicznego do digitalizacji zasobów archiwalnych i biurowych, systemów zarządzania informacją czy usług i programów komputerowych. Targom towarzyszyć będą również Ogólnopolskie Dni Konserwatorskie wraz z eksperckimi konferencjami. Podczas nich poruszane będą między innymi zagadnienia jak: stan zachowania zabytków sakralnych, doktryna i teoria konserwatorska a działalność urzędów konserwatorskich, a także aktualne problemy dotyczące zwalczania przestępczości przeciw zabytkom. Program przewiduje również forum samorządowych Konserwatorów Zabytków oraz serię spotkań odnoszących się do kwestii prawnych i finansowych, jak chociażby fundusze europejskie – finansowanie rewitalizacji zabytków czy orzecznictwo administracyjne i konserwatorskie. Odbędzie się też panel dla wojewódzkich konserwatorów zabytków. Obok Ogólnopolskich Dni Konserwatorskich zorganizowany zostanie szereg seminariów pod hasłem Ochrona Zbiorów Archiwalnych, Muzealnych i Bibliotecznych. Dodatkowo na targach przez trzy dni będą prezentowane ciekawe wystawy.

II Targi Konserwacji i Restauracja Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek Dziedzictwo odbędą się w dniach 7-9 października br. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *