Biernacki Marek – konserwatysta w Platformie

Biernacki_Marek_2 mat pras ok

Kim jest Marek Biernacki?

Marek BiernackiWitam serdecznie,

Urodziłem się w 1959 roku w Sopocie, wychowałem w Gdańsku, a obecnie mieszkam w Gdyni. Z wykształcenia jestem prawnikiem. Moje życie związane jest z wydarzeniami, którego świadkami byli mieszkańcy Pomorza, a szczególnie Trójmiasta. W latach 80. byłem członkiem Ruchu Młodej Polski i podziemnych struktur Solidarności. W przełomowym dla Polski roku 1989 byłem pracownikiem Uniwersytetu Gdańskiego, potem założyłem własne przedsiębiorstwo. Wydawałem książki m.in. wspomnienia Margaret Thatcher „Lata na Downing Street”.

W 1991 roku zostałem powołany na stanowisko likwidatora majątku po byłej PZPR. W ciągu 4 lat pełnienia tej funkcji wygrałem dziesięć spraw sądowych z SdRP odzyskując milionowy majątek dla Skarbu Państwa. Gazeta Polska uznała mnie za to „Człowiekiem Roku”. W 1997 roku dzięki Państwa głosom zostałem wybrany Posłem na Sejm RP. W czasie swojej kadencji przewodniczyłem trzem komisjom sejmowym. Współtworzyłem Instytut Pamięci Narodowej. Przewodniczyłem Komisji do Spraw Służb Specjalnych oraz Komisji ds. Uchwalania Ustawy o Ochronie Informacji Niejawnych.

W 1999 roku objąłem stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji, które sprawowałem do 2001 roku. Byłem przekonany, że na rozwijające się struktury przestępcze, lekarstwem może być tylko skoncentrowane i skoordynowane działanie państwa. Wydałem więc zdecydowaną wojnę przestępczości. Przyjąłem zasadę, że nie ma osób nietykalnych i każde naruszenie prawa było ścigane z całą bezwzględnością. Rozpocząłem wielką ofensywę Policji przeciwko korupcji i przestępczości gospodarczej, w tym np. mafii paliwowej. Przestępcy wreszcie przestali czuć się bezkarni. Do walki z przestępczością zorganizowaną powołałem Centralne Biuro Śledcze – wyspecjalizowaną, scentralizowaną jednostkę, zdolną do podjęcia walki z najgroźniejszymi grupami przestępczymi, działającymi na terenie całego kraju i mającymi powiązania z różnymi szczeblami władzy. Policjanci Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali gang pruszkowski oraz rozbili większość innych groźnych gangów przestępczych, rozpoczęli ofensywę przeciwko mafii paliwowej. Postawiłem na Straż Pożarną. Trzonem polskiego systemu ratowniczego są strażacy z Państwowej Straży Pożarnej i ofiarni druhowie ze Straży Ochotniczej. Od 2002 roku pełniłem funkcję wicemarszałka województwa pomorskiego, będąc jednocześnie radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego. Jako wicemarszałek odpowiadałem za rozwój infrastruktury regionu oraz wykorzystanie funduszy unijnych. W tym czasie nasze województwo uznane zostało za najskuteczniejszy region w kraju w wykorzystaniu środków pomocowych Unii Europejskiej. Dzięki tym środkom na Pomorzu rozpoczęto szereg inwestycji. Zbudowano i zmodernizowano ponad 150 km dróg. Rozpoczęto modernizację drogi Reda – Władysławowo – Hel, budowę tunelu w Lęborku oraz ul. Janka Wiśniewskiego i Trasy Kwiatkowskiego w Gdyni. Ruszyły duże inwestycje oświatowe, zbudowano i zmodernizowano ponad sto szkół i sal gimnastycznych. Rozpoczęto szereg inwestycji mających usprawnić działanie pomorskich portów, budowę Narodowego Centrum Żeglarstwa i sieci marin wokół Zatoki Gdańskiej. W końcu rozpoczęła się budowa autostrady A1, na którą wszyscy czekaliśmy. W trakcie pełnienia funkcji aktywnie współpracowałem ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim.

Od roku 2005 nieprzerwanie piastuję urząd posła na Sejm odpowiednio V, VI i VII Kadencji będąc wybieranych przez wyborów w okręgu gdyńskim. W ramach parlamentarnej działalności przewodniczyłem m.in. komisjom sejmowym ds. śmierci Krzysztofa Olewnika, Służb Specjalnych czy Komisji Spraw Wewnętrznych. Dwutygodnik Polityka w 2009 roku przyznał mi tytuł najlepszego parlamentarzysty. 6 maja 2013 r., decyzją Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego objąłem stanowisko ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska.

Jestem autorem szeregu artykułów i publikacji, w tym książki „Polska bez mafii…”. Wolny czas spędzam czytając książki historyczne, zwiedzając urokliwe zakątki województwa pomorskiego lub zdzierając buty na górskich szlakach. Jestem wiernym kibicem pomorskich drużyn sportowych. Kolekcjonuję Madonny na szkle malowane.

Marek Biernacki

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *