BCC: System ochrony zdrowia jest niewydolny

Konieczna dyskusja nt. finansowania służby zdrowia w Polsce – oceniają eksperci BCC. Już najwyższy czas by pilnie podjąć szeroką dyskusję dotyczącą modelu finansowania naszego systemu ochrony zdrowia. Zdaniem BCC, obecny system jest niewydolny i należy go zmienić – takie wnioski nasuwa, między innymi, analiza budżetu NFZ na 2015 r.  Budżet ten niestety nie zapewnia środków na wdrożenie i przeprowadzenie zmian z pakietu onkologicznego i kolejkowego, nie pozwala na realizację celów strategicznych nakreślonych przez rząd w tzw. Policy Paper oraz nie odpowiada wyzwaniom związanym ze starzejącym się społeczeństwem.

Nasz niepokój, szczególnie, budzi spadek nakładów w 2015 roku w stosunku do budżetu 2014 na: opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień (-9,49%), rehabilitację (-5,10%), refundację (-4,58%), świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej (-3,31%), lecznictwo uzdrowiskowe (-2,30%), chemioterapię (-1,19%), ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (-0,6%).Od 2008 roku nie zmieniona została  stawka kapitacyjna dla podstawowej opieki zdrowotnej, która nadal wynosi tylko 8 zł. Zapowiadane przez prezesa NFZ w 2012 r. zmiany w finansowaniu podstawowej opieki zdrowotnej niestety nie zostały do tej pory wprowadzone. Jak pokazują natomiast doświadczenia z krajów, w których podstawowa opieka zdrowotna (POZ) jest dobrze zorganizowana, nawet 90% potrzeb zdrowotnych populacji jest zaspokajanych przez POZ, ograniczając często zbędne i kosztochłonne konsultacje specjalistyczne i hospitalizacje. Trudno oczekiwać takiego efektu od naszego, niedofinansowanego systemu podstawowej opieki zdrowotnej.

Analiza budżetu NFZ nasuwa również pytanie o zasadność wzrostu kosztów administracyjnych NFZ o 4 mln zł, szczególnie w sytuacji, gdy od 1 stycznia 2015 r.  AOTM  przejmuje wycenę procedur, zgodnie z przygotowanymi pakietami ustaw. Województwo opolskie, jako jedyne, ma otrzymać mniej środków w 2015 r. niż zaplanowano na 2014. Warto tu przypomnieć, ze właśnie województwo opolskie  zajęło pierwsze miejsce w kategorii jakości ochrony zdrowia według „Krajowego indeksu sprawności ochrony zdrowia 2014”, przeprowadzonego przez PwC.

Jak postuluje Anna Janczewska Radwan z Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, wskazane byłoby, aby w trakcie  cyklu spotkań ekspertów ochrony zdrowia, ponad partyjnymi podziałami i interesami,  rozważyć wszelkie możliwe formy zapewnienia niezbędnych środków na ochronę zdrowia, które będą gwarantowały jego wydolność, osiąganie planowanych celów strategicznych, szczególnie w związku z wyzwaniami, jakie stawia ochronie zdrowia problem starzejącego się społeczeństwa.

Anna Janczewska-Radwan

minister ds. systemu ochrony zdrowia

Gospodarczy Gabinet Cieni BCC

Może zainteresuje Cię:

3 komentarze

 1. suplementy Diety pisze:

  Okres choroby był bardzo ciężki. Straszna choroba.

 2. big cock fuck pisze:

  Hello, I enjoy reading all of your post. I wanted to
  write a little comment to support you.

 3. Thank you for some other great post. The place else may
  anybody get that kind of information in such
  a perfect approach of writing? I have a presentation next week, and I’m on the search for such information.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *