Barwny Broniewski – ciekawy, obśmiany, kochany…

Nieprawdopodobnie barwna postać, jako bohater opowieści atrakcyjny. Był to człowiek, który uruchamia wyobraźnią artystyczną, poetycką całego narodu, to wszystko o czym pisze, jest aktualne do dziś, poziom jego twórczości jest wybitny, nie mamy wielu twórców takiej rangi.

Adam Orzechowski: „Broniewski i mocny i słaby”

– Scenariusz mnie zafascynował, mieliśmy do dyspozycji ogromny materiał i musiałem się zdecydować na zanurzenie w jakiś świat. – powiedział Adam Orzechowski, reżyser spektaklu. – Broniewski to autor znany, obśmiany, kochany, było różnie, sztuka o nim jest też dobrym pretekstem do opowiedzenia tego okresu historii naszego kraju, w którym żył.

Broniewski przeżył jedną wojnę, drugą wojnę, rodzącą się niepodległość, wolność, był aktywny, okres dla niego najbardziej twórczy to są lata wojenne, potem okres PRL. Był człowiekiem z jednej strony mocnym, a z drugiej słabym. Na pewno to postać tragiczna, stwierdza Orzechowski. Nieprawdopodobnie barwna postać, jako bohater opowieści atrakcyjny, jednak kiedy reżyser zaczął wchodzić w świat Broniewskiego, ten zaczynał mu się coraz mniej podobać, nawet musiał sobie zrobić przerwę w pracy nad koncepcją przedstawienia.

– Żeby wejść w czyjeś życie i tworzyć o nim sztukę, trzeba to czynić z miłością, poznać głęboko osobowość bohatera, oznaczyć, co dobre, co złe – opowiada reżyser.

Cały zespół w tworzenie sztuki się bardzo mocno zaangażował, aktorzy szczegółowo w twórczość i życie bohatera. Z kanonu szkolnych lektur Broniewski został wykreślony, jest tylko wymieniony tylko jako twórca, który coś napisał.

– Natomiast był to człowiek, który uruchamia wyobraźnią artystyczną, poetycką całego narodu, to wszystko o czym pisze, jest aktualne do dziś, poziom jego twórczości jest wybitny, nie mamy wielu twórców takiej rangi. – dodaje reżyser. – Napisał, obok wierszy o proletariacie i o komunizmie, mnóstwo pięknych wierszy, które powinny być znane, czytane, tworzył tez poezję dla dzieci. My tą sztuką rozliczamy Broniewskiego, mamy taką szansę.

Katarzyna Dałek: „Aura i myślenie”

– Dwukrotnie całym zespołem byliśmy w Warszawie, raz odwiedziliśmy Muzeum Władysława Broniewskiego – opowiada Katarzyna Dałek, odtwórczyni roli Marii Zarębińskiej. – Kiedy dowiedziałam się, że jest możliwość spotkać się z córką bohaterki, którą gram, panią Marią Broniewską – Pijanowską, przybraną córką poety, stwierdziłam, że grzechem byłoby z tego nie skorzystać. Udało się i muszę powiedzieć, że to był najbardziej magiczny moment w pracy nad rolą.

Spotkanie z panią Marią było wzruszające, pani Maria, również aktorka, okazała się osobą niezwykle ciepłą, przyniosła zdjęcia rodzinne, opowiedziała aktorce o przybranym tacie. Ta rozmowa wyposażyła Katarzynę Dałek w aurę i myślenie o postaci, którą w sztuce kreuje. Po rozmowie aktorka sięgnęła po książek Marii Zarębińskiej – Broniewskiej „Dzieci Warszawy” dla dzieci i „Opowiadania oświęcimskie”, tę drugą obecnie córka, Maria, próbuje wznowić.

– Postać Zarębińskiej – po rozmowie z panią Marią Broniewską – Pijanowską i lekturze książek jej matki, stała mi się bardzo bliska – dodała Dałek. – Czuję, że energetycznie jesteśmy związane.

Michał Jaros: „Wewnętrzny świat”. Robert Ninkiewicz: „Stawałem na głowie”.

– Wcielam się w postać Broniewskiego w wieku 17 lat Broniewskiego, kiedy trafia do Legionów, potem, gdy walczył w pierwszej wojnie światowej, później w wojnie z bolszewikami, przez cały okres 20 – lecia międzywojennego i później w czasie drugiej wojny światowa, kiedy w 1939 roku trafia do Lwowa, w 1940 r. zostaje aresztowany – mówi Michał Jaros, odtwórca roli młodego Broniewskiego.

– Ja gram dalszy ciąg życia bohatera więzionego w Związku Radzieckim, podczas pobytu na pustyni na Bliskim Wschodzie i w okresie powojennym, do śmierci – mówi Robert Ninkiewicz.

– Wydaje mi się, że główną siłą przedstawienia jest to, że nie próbujemy grać żadnego wyobrażenia o postaci – kontynuuje Jaros. – Za wyjątkiem scen, w których bohater stoi z ręką w kieszeni z kciukiem wystającym, taki jest nagrany na filmie z czasów PRL.

Budując role, musieli przerzucić wszystko przez siebie, przez swoje emocje, dla Michała Jarosa spotkanie z Marią Broniewską – Pijanowską dostarczyło bodźców do zbudowania wewnętrznego świata.

– W ogrodzie Broniewskiego stawałem na głowie – dodaje Robert Ninkiewicz.

– Mówiąc tekst jestem w stanie czerpać z tego, czego dowiedzieliśmy się, co zobaczyliśmy – kontynuuje Jaros. – Bo razem z Kasią Dałek mogliśmy na przykład założyć obrączki Zarębińskiej i Broniewskiego, byliśmy u niego w ogrodzie, leżałem na jego tapczanie i miałem na nosie jego okulary, wszystko to bardzo nas wzbogaciło. Chłonęliśmy atmosferę, to jest poparte ogromną wiedzą o Broniewskim, jego twórczości, o czasie, w którym żył, tworzył, o jego przyjaciołach i komunistach i skamandrytach.

Gotowy materiał na serial o Broniewskim

– Chcielibyśmy, żeby widz przyszedł do teatru i chciał słuchać – mówi Michał Jaros. – Żeby zrozumiał dlaczego Broniewski jest ciekawy.

Po próbach także członkowie ekipy technicznej rozmawiali o Broniewskim, w domu sięgali do Internetu po informacje o nim, zauważył Jaros. Twórcy ciągle coś nowego o nim znajdują, on na przykład niedawno wygrzebał w źródłach, że poeta także przed wojną dostał nagrodę literacką. Napisał o tym człowiek, który chodził do szkoły imienia poety i go nienawidził.

Michał Jaros nie wierzy, że na ten tytuł przyjdą ludzie młodego pokolenia, liczy, że będą przedstawiciele pokolenia średniego i starszego i że oni zachęcą swoje córki, synów, wnuki zainteresować Władysławem Broniewskim i historią tego okresu.

Materiału, jaki zgromadzono na temat życia i twórczości Władysława Broniewskiego na tle jego epoki jest tak dużo, że z powodzeniem nakręcić można by serial telewizyjny o bohaterze, stwierdzają zgodnie aktorzy – odtwórcy postaci młodego i dojrzałego bohatera Michał Jaros i Robert Ninkiewicz. Cały zespół jest do tego bardzo solidnie przygotowany.

Katarzyna Korczak

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *