Apel do KOD: uszanujcie to miejsce, gdzie polała się krew w walce o chleb i godność człowieka

SONY DSC

Plac Solidarności w Gdańsku. Fot. Janusz Wikowski

GDAŃSK. W naszym proteście apelowaliśmy, aby Placu Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców nie wykorzystywać do bieżącej walki politycznej, bo jest to miejsce, gdzie polała się robotnicza krew w walce o chleb i godność człowieka pracy – czytamy w Apelu liderów „Godności” i „Solidarności” do Organizatorów wiecu KOD-u.

– Zostawcie w spokoju ten święty dla wielu gdańszczan Plac. Pamiętajcie, że pod Trzema Krzyżami modlił się św. Jan Paweł II 12 czerwca 1987 r.

Organizatorzy wiecu KOD-u

w dniu 23. 01. 2016 r. na Placu Solidarności

List Otwarty – Apel

Mimo naszego protestu przeciwko organizacji manifestacji KOD-u na Placu Solidarności w dniu 13.12. 2015 r. jego organizatorzy postanowili ponownie odbyć tu wiec polityczny w dniu 23.01.2016 r.

W poprzednim wiecu, oprócz ważnych działaczy Platformy Obywatelskiej Wybrzeża tj. parlamentarzystów Bogdana Borusewicza, Henryki Krzywonos uczestniczył również prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz przedstawicie ruchów „tęczowych“ Trójmiasta.

Uczestnicy wiecu agresywnie potraktowali członków Stowarzyszenia ,,Godność“, którym utrudniano złożenie wieńca i zapalenie zniczy u stóp Pomnika dla uczczenia ofiar stanu wojennego. W naszym proteście apelowaliśmy, aby tego Placu nie wykorzystywać do bieżącej walki politycznej, bo jest to miejsce, gdzie polała się robotnicza krew w walce o chleb i godność człowieka pracy.

Jest to miejsce ważne dla tysięcy mieszkańców Wybrzeża. Z ofiary ich krwi, cierpienia i walki zrodziła się NSZZ Solidarność.

Jako uczestnicy strajków w grudniu 1970 r., w sierpniu 1980 r., po 13 grudnia 1981 r., byli więźniowie i represjonowani w stanie wojennym, my działacze NSZZ Solidarność apelujemy o nie organizowanie wiecu na Placu Solidarności. Zostawcie w spokoju ten święty dla wielu gdańszczan Plac. Pamiętajcie, że pod Trzema Krzyżami modlił się św. Jan Paweł II 12 czerwca 1987 r.

Apelujemy, uszanujcie to miejsce. Jest w Gdańsku wiele innych placów. Macie prawo manifestować, bo szanujemy demokrację, o którą my także walczyliśmy. Uszanujcie także nasze prawo do otaczania szacunkiem Placu Solidarności. ,,Radosny nastrój“ jaki podobno panował na Placu Solidarności 13 grudnia 2015 r. podczas waszego wiecu, naszym zdaniem, obrażał tych, którzy tu zginęli. Mieszkańcom Wybrzeża, uczestnikom tamtych historycznych wydarzeń pozostawiamy ocenę waszych wieców.

Krzysztof Dośla, Przewodniczący ZRG NSZZ „Solidarność“

Karol Guzikiewicz, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność“ Stoczni Gdańskiej

Czesław Nowak, przewodniczący – Stowarzyszenie „Godność“

Bogusław Gołąb, Komitet Pamięci i Ochrony Pomnika Poległych Stoczniowców w grudniu 1970 r. w Gdańsku

Gdańsk, dnia 19. 01. 2016 r.

apel w sprawie Placu Solidarnosci

SONY DSC

Politycy Platformy na wiecu KOD pod Pomnikiem Poleglych Stoczniowców. Fot. Janusz Wikowski

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *