39 Festiwal Filmowy z sekcją „Gdynia”: Aram, Dzieci dzwonią…

aram_film

GDYNIA. Krótki film fabularny, film dokumentalny i fabularyzowany dokument. Te właśnie obrazy tematycznie i produkcyjnie związane z Gdynią pojawią się na 39. Festiwalu Filmowym w bloku poświęconym miastu.
Brak szkoły filmowej na północy Polski był bardzo odczuwalny przez środowiska kinematograficzne. Powstanie Gdyńskiej Szkoły Filmowej zapełniło sporą lukę. Uczelnia działa prężnie od 2010 roku, a jej absolwenci zdobywają nagrody za swoje dzieła na takich festiwalach jak: Cannes,  Nowe HoryzontyCinema Jove czy Mołodist. Dlatego nie dziwi fakt, że powstanie festiwalowego bloku poświęconego Gdyni było kwestią czasu.

Wśród filmów, które znalazły się w bloku są:

Pełnometrażowy fabularyzowany dokument Aram. Film upamiętnia postać zmarłego Arkadiusza Rybickiego, opozycjonisty, uczestnika strajków i współautora 21 postulatów Solidarności. 

Dokument Andrzeja Mańkowskiego Dzieci dzwonią, opowiada  o konsultantkach z Telefonu Zaufania dla dzieci i młodzieży. W niedużym mieszkaniu na warszawskiej Saskiej Kępie odbierają codziennie 400 połączeń od dzieci z całej Polski, mierząc się z najtrudniejszymi problemami i pytaniami.

W sekcji nie zabrakło 9-minutowej fabuły pod tytułem Emigrantka. Obraz został zrealizowany podczas 12. Pomorskich Warsztatów Filmowych. Główną bohaterką jest Marta, która po długiej nieobecności odwiedza siostrę i zderza się z jej nowym życiem.

– Uczestnicy Warsztatów wspólnie piszą scenariusz, realizują zdjęcia, przeprowadzają montaż i postprodukcję pod okiem doświadczonych twórców. W przypadku tego filmu byli to reżyser Wojciech Marczewski, operator filmowy Sławomir Pultyn, montażystka Milenia Fiedler i scenarzysta Grzegorz Łoszewski, a pomysłodawcą i koordynatorem wszystkich edycji warsztatów jest Jerzy Rados – powiedział Leszek Kopeć dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Dyrektor artystyczny festiwalu Michał Oleszczyk podkreśla, jak ważną rolę dla niego, pełni właśnie ta sekcja.

– Sam wciąż jeszcze uczę się Gdyni jako miasta – powiedział Oleszczyk. – Z każdym miesiącem coraz bardziej się cieszę, że mogę tu pracować. Filmy z Gdyni mi w tym pomagają i jestem więcej niż pewien, że są świetną wizytówką miasta dla wszystkich odwiedzających nasz Festiwal, a także powodem do dumy dla samych mieszkańców. (źródło: gdynia_pl)
 
Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 15-20 września 2014 r.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *