12 tysięcy uczniów z Pomorza złapało wiatr w żagle wiedzy

Kopia Timberland_NordCUP_2012_dzien_6_fot._K._Korneszczuk0088

W poniedziałek, 16 czerwca, podsumowany zostanie projekt „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską”, w którym uczestniczyło 12 tys. dzieci z Pomorza.

Grupa ok. 50 dzieci z Pomorza – uczestników projektu wraz z marszałkiem woj. pomorskiego weźmie udział w rejsie po Motławie, a następnie w AmberExpo od godz. 12.30 będzie uczestniczyć w spotkaniu upowszechniającym Pomorski Program Edukacji Morskiej.

Projekt realizowany jest przez Department Edukacji i Sportu UMWP w partnerstwie z Fundacją Navigare oraz Ligą Morską i Rzeczną.

– Jednym z celów, jakie zakładamy w województwie pomorskim, jest zbudowanie efektywnego systemu edukacji, który powinien być nakierowany na poprawę jakości kształcenia, głównie pod kątem nabywania przez pomorskich uczniów kompetencji kluczowych, w tym ważnych dla rozwoju regionu kompetencji społecznych – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk – w systemie tym musi się znaleźć również miejsce na budowanie tożsamości regionalnej, między innymi poprzez edukację morską.

W projekcie edukacji morskiej realizowanym pod hasłem „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy” w latach szkolnych 2012/2013 i 2013/2014 wzięło udział niemal 10 000 uczniów klas piątych ze szkół podstawowych z 85 gmin województwa pomorskiego oraz ponad 2000 uczniów klas II gimnazjów z obszaru Pętli Żuław. W 271 szkołach podstawowych uczniowie brali udział w zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych metodą projektu, która wymaga od uczniów kreatywności, samodzielności oraz pracy zespołowej. Podsumowaniem pracy uczniów jest konkurs projektów, a nagrodą w konkursie udział co najmniej 500 uczniów w wakacyjnym obozie żeglarskim (w ubiegłym roku w takim obozie uczestniczyło również 500 uczniów).

Uczniowie klas V brali również udział w warsztatach edukacyjnych o tematyce morskiej oraz praktycznych zajęciach żeglarskich. W kilku ośrodkach żeglarskich na terenie województwa pomorskiego, podczas jednodniowych praktycznych zajęć żeglarskich, około 10 000 piątoklasistów rozpoczęło swą przygodę z żeglarstwem. Z kolei uczniowie klas II gimnazjum brali udział w dwudniowych praktycznych zajęciach morsko-rzecznych.

Wszystkie formy aktywności w ramach projektu odnoszą się do istotnej dla Pomorza oraz atrakcyjnej dla uczniów tematyki morskiej i żeglarskiej, a jednocześnie zakładają rozwój kompetencji kluczowych w tym społecznych, poprzez praktyczne stosowanie nabytych umiejętności.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *