Złota Szewińska – sprintem i w dal – honorowym obywatelem Sopotu

szew slide_18

Irena Szewińska – mistrzyni olimpijska,  Ambasador Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce została Honorowym Obywatelem Sopotu. Siedmiokrotnie stawała na podium medalowym podczas igrzysk olimpijskich.

Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce Sopot 2014 były ogromnym sukcesem – zarówno sportowym, społecznym jak i medialnym. Była to zasługa wielu zaangażowanych w organizację osób i instytucji. Jedną z takich osób była ambasador HMŚL Sopot 2014 – Irena Szewińska.

Irena Szewińska brała udział w zespole konsultacyjnym podczas prac projektowych nad przyszłą halą Ergo Arena, jako przedstawiciel Polskiego Związku Lekkoatletycznego. Dzięki jej staraniom hala spełniała podstawowe wymogi, które umożliwiły przeprowadzenie Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce Sopot 2014. Wielofunkcyjność Ergo Areny jest jej największą zaletą, która obecnie pozwala na jej utrzymanie.

– Pani Irena Szewińska wykonała ogromną pracę na etapie wyboru miasta gospodarza Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce w 2014 r. Dzięki jej personalnemu zaangażowaniu i zdeterminowanym staraniom światowa federacja IAAF przyznała prawa do organizacji Mistrzostw w Sopocie. Jako członek Rady IAAF rekomendowała Sopot i Ergo Arenę jako miejsce do przeprowadzenia międzynarodowych zawodów lekkoatletycznych. Na etapie przygotowań do Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce wielokrotnie wypowiadając się na forum federacji oraz w mediach promowała Sopot oraz nadchodzące Mistrzostwa Świata – czytamy w uzasadnieniu Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, który wystąpił do przewodniczącego Rady Miasta Sopotu z wnioskiem o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sopotu, Irenie Szewińskiej.

Uchwała ma być podjęta na najbliższej sesji Rady Miasta Sopotu, 13 czerwca. Irena Szewińska należy do najbardziej utytułowanych polskich sportowców i najwybitniejszych lekkoatletek w historii. Jako zawodniczka specjalizowała się w biegach sprinterskich i skoku w dal. Siedmiokrotnie stawała na podium medalowym podczas igrzysk olimpijskich zdobywając 3 złote, 2 srebrne oraz 2 brązowe medale. Wielokrotnie reprezentowała Polskę w meczach międzypaństwowych i pucharze Europy, a w latach 1965-1979 zdobyła aż 24 medale mistrzostw Polski.

Po zakończeni kariery sportowej Irena Szewińska rozpoczęła działalność w wielu organizacjach wspierających sport. Od 1980 do 2009 roku zasiadała w Zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w latach 1997-2009 będąc prezesem organizacji. W 1984 została wybrana do Komitetu Kobiecego International Association of Athletics Federations (IAAF), w 1995 do Rady European Athletics Association. Od 2005 do 2009 i ponownie od 2011 roku zasiada w Radzie IAAF. Jest członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a od 1998 jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Przekazała: Anna Dyksińska

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *