Z GODNOŚCIĄ w święto przyjaciół – u stóp Prezydenta Reagana i Jana Pawła II

SONY DSC

GDAŃSK. Na pamiątkę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości 4 lipca 1776 roku w Filadelfii w Ameryce jest obchodzone święto. W Gdańsku Stowarzyszenie „Godność” wraz ze środowiskiem niepodległościowym uczciło te święto Przyjaciół pod pomnikiem Prezydenta Ronalda Reagana i Papieża Jana Pawła II.

Środowisko patriotyczne dzisiaj, w rocznicę ogłoszenia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych, spotkało się pod pomnikiem papieża Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana w Gdańsku.

Dzień Niepodległości (Independence Day) obchodzony jest 4 lipca. W tym dniu przypada rocznica ogłoszenia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych w 1776 r.

Stowarzyszenie GODNOŚĆ  uczciło tę rocznicę. W sobotę, 4 lipca o godz. 12 pomorscy patrioci zgromadzili się przy pomniku papieża Jana Pawła II i prezydenta USA Ronalda Reagana. Wieniec w imieniu Stowarzyszenia „Godność” złożyła delegacja na czele z Czesławem Nowakiem i Stanisławem Fudakowskim. Wiązankę kwiatów złożyła delegacja Prawa i Sprawiedliwości reprezentowana przez gdańskich radnych PiS – Grzegorza Strzelczyka i Kazimierza Koralewskiego. Znana opozycjonistka Joanna Wojciechowicz, przez wiele lat mieszkająca z Stanach Zjednoczonych, w okolicznościowym przemówieniu przypomniała zasadnicze filary Deklaracji Niepodległości.

Joanna Wojciechowicz:

Od przeszło 20 lat zazdroszczę Amerykanom radości, którą wszyscy objawiają w dniu 4-go lipca, w rocznicę proklamacji „Deklaracji Niepodległości”; najbardziej zaś tego, że już na kilka dni wcześniej, życzą sobie nawzajem „Szczęśliwego 4 lipca” i umawiają się na spotkania, wspólne obiady z rodziną i przyjaciółmi, a jeszcze wcześniej na oglądanie parady i radosnego marszu, które przed południem odbywają się we wszystkich zakątkach Ameryki. Po wspólnych obiadach pełnych zabaw i muzyki, wieczorem, po zmroku rozpoczyna się wszędzie pokaz fajerwerków fajerwerków, zwykle trwających do około północy.

Na pytanie – skąd ta radość i skąd aż takie święto, odpowiadają : „Przecież to Urodziny Ameryki! Wtedy pokazaliśmy światu, że człowiek rodzi się i wolny i równy – i że Stwórca obdarzył nas niezbywalnymi prawami: do Życia, Wolności i Dążenia do Szczęścia  (cytat z Deklaracji Niepodległości). I dalej tak uważamy…
„I tak się już to ciągnie 239 lat, i choć mieszkańcy Stanów Zjednoczonych w istocie rzeczy politycznie są na dwóch przeciwległych biegunach, zarówno liberałowie i konserwatyści tego dnia nie mają wątpliwości, że Ameryka jest i jedna i najwspanialsza na świecie.Zazdroszczę im tej patriotycznej radości. Marzę, żeby któregoś dnia będziemy mogli sobie nawzajem życzyć; „Szczęśliwych Urodzin, Polsko Kochana!…”

SONY DSC

Jest to najważniejsze święto państwowe w USA, organizowane są świąteczne parady, festyny, koncerty muzyki country i mecze baseballowe.

Ulicami Waszyngtonu, Nowego Jorku i tysięcy miast i miasteczek dzisiaj przeszły barwne parady.  Organizowane są koncerty, pikniki i festyny. Centralnym punktem obchodów jest uroczysty koncert na stopniach Kapitolu oraz pokaz sztucznych ogni przy monumencie Waszyngtona.

Święto zostało ustanowione na pamiątkę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości 4 lipca 1776 roku w Filadelfii. Dzień Niepodległości nieoficjalnie obchodzono już od 1777 roku, jednak dopiero w 1870 roku Kongres Stanów Zjednoczonych oficjalnie ustanowił czwarty lipca dniem wolnym od pracy.

239 lat temu, na podstawie Deklaracji Niepodległości, trzynaście kolonii angielskich w Ameryce Północnej przekształciło się w trzynaście niepodległych stanów, proklamując uwolnienie spod panowania brytyjskiego. Autorem Deklaracji był Thomas Jefferson, późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych.

Zdjęcia: Janusz Wikowski

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *