Wróg ludu – przerażająco aktualne bezduszne mechanizmy

GDAŃSK. W Teatrze Wybrzeże można zobaczyć hity sezonu teatralnego w jesiennym Wybrzeżu Sztuki.

teatr wrog ludu 2

Wróg ludu – Teatr Stary

Trwa VIII edycja przeglądu Wybrzeżu Sztuki, potrwa do 12 listopada. Podczas tegorocznej edycji na deskach Teatru Wybrzeże prezentowane są najciekawsze i najgłośniejsze spektakle minionego i obecnego sezonu.

Program VIII edycji Wybrzeża Sztuki zapowiada się niezwykle atrakcyjnie.

  • 3 listopada odbędzie się najnowszy spektakl Jana Klaty – WROGA LUDU z Narodowego Starego Teatru.
  • 5 i 6 listopada Pożar w Burdelu z DZIEWCZYNĄ Z MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI, najnowszym programem zespołu.
  • 8 i 9 listopada nasz i Eweliny Marciniak PORTRET DAMY, jeden z najszerzej komentowanych i najwyżej ocenianych spektakli minionego sezonu.
  • 9 listopada mistrz Krystian Lupa i jego rekonstrukcja spektaklu dyplomowego sprzed dwudziestu lat – MACIEJ KORBOWA I BELLATRIX Witkacego. Wybrzeże Sztuki zakończy w tym roku Krystyna Janda jako Maria Callas.

teatr wrog ludu

3 listopada, Duża Scena, godzina 19.00
NARODOWY STARY TEATR
Henrik Ibsen
WRÓG LUDU
Przekład: Anna Marciniakówna
Reżyseria: Jan Klata
Scenografia, kostiumy, światło: Justyna Łagowska
Choreografia: Maćko Prusak
Muzyka: Robert Piernikowski
Opracowanie tekstu i dramaturgia: Michał Buszewicz

Ibsen napisał WROGA LUDU w roku 1882, ale odsłonięte w nim bezduszne mechanizmy pozostają przerażająco aktualne AD 2015. Małe, uzdrowiskowe miasteczko w południowej Norwegii staje się w interpretacji Jana Klaty miejscem rządzącym się bardzo specyficznymi zasadami. Jak mówi o mieszkańcach burmistrz Peter Stockmann: „Ludzie najlepiej czują się ze starymi, dobrymi ideami, które już sobie przyswoili”. Przyzwyczajenia i niechęć do zmian ścierają się w nim z poczuciem zagrożenia, któremu należy zapobiec. Badania doktora Tomasa Stockmanna ujawniające nieprawidłowe położenie wodociągu i regularne zatruwanie wody kąpieliska mają potencjał rewolucyjny, godzą jednak w interesy władz miasta, a impas sytuacji potęguje bliskie pokrewieństwo między uzdrowiskowym lekarzem a burmistrzem. Jak rozłożą się sympatie mieszkańców miasteczka? A przede wszystkim od czego to zależy? Wydawać by się mogło, że posiadający poparcie społeczne doktor bez problemu wprowadzi ulepszenia w wodociągach. Ale czy jego działania nie zmienią przypadkiem tak wygodnego układu, który funkcjonuje od lat bez zarzutu? A może badania doktora Stockmanna są oszustwem obliczonym na przejęcie władzy w miasteczku? Z pewnością każda zmiana jest podejrzana.

„Miał rację Tadeusz Kantor, który mówił, że do teatru nie wchodzi się bezkarnie. Konfrontowanie się ze sztuką powinno boleć, sprawiać, że w fotelu jest nam niewygodnie. I z WROGIEM tak właśnie jest.”

Łukasz Gazur, Dziennik Polski

W spektaklu występują: Juliusz Chrząstowski, Małgorzata Zawadzka, Monika Frajczyk, Radosław Krzyżowski, Zbigniew Ruciński, Michał Majnicz, Bogdan Brzyski, Bolesław Brzozowski, Zbigniew Kosowski oraz Ania Komorek i Maciek Trybus.

Premiera: 3 października 2015
Czas: 2 godziny (bez przerw)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *