Więcej miejsc pracy dla skazanych

sluzba wiezienna DSC_7973

GDAŃSK. W Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Gdańsku odbyła się dziś konferencja prasowa na temat Rządowego Programu Pracy Więźniów. W najbliższych latach na terenie gdańskiego Okręgowego Inspektorat Służby Więziennej powstanie dzięki temu około 140 nowych miejsc pracy.

W konferencji wziął udział Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Gdańsku, płk Radosław Chmielewski, dyrektor Aresztu Śledczego w Gdańsku, płk Piotr Witkowski, zastępca dyrektora Bałtyckiej Instytucji Gospodarki Budżetowej BALTICA, Arkadiusz Kowalczyk oraz specjalista OISW Gdańsk, mjr Sławomir Karbowiak.

sluzba wiezienna chmielowski 2 DSC_7988

Płk Radosław Chmielewski

Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Gdańsku, płk Radosław Chmielewski przedstawił zarys rządowego programu, który składa się z trzech filarów: programu budowy w całej Polsce 40 hal produkcyjnych przy zakładach karnych i aresztach śledczych, rozszerzenie (po wprowadzeniu nowych regulacji ustawowych) zakresu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów oraz ulg dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów. Środki na ten cel pochodzić będą z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy, który tworzony jest z części wynagrodzenia pracujących skazanych. W tym roku rząd przeznaczy na ten cel 50 mln zł.

Dyrektor przedstawił dotychczasowe działania Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku w zakresie realizacji rządowego programu. W Areszcie Śledczym w Gdańsku powstała już hala magazynowa zakładu produkcji stolarki okiennej BIGB BALTICA. Planowana jest budowa pralni w AŚ w Wejherowie, a także kolejne inwestycje, w Zakładzie Karnym w Gdańsku – Przeróbce i w Areszcie Śledczym w Starogardzie Gd.

sluzba wiezienna witkowski 2 DSC_7988

Płk Piotr Witkowski

Dyrektor Aresztu Śledczego w Gdańsku, płk Piotr Witkowski podkreślił resocjalizacyjny wymiar pracy osób odbywających karę pozbawienia wolności. To dzięki pracy więźniowie czują się przydatni, wyrabiają w sobie nawyki przygotowujące ich do powrotu na wolność. Ponadto, pracując więźniowie otrzymują wynagrodzenie, które mogą wykorzystać na własne potrzeby, pomoc rodzinie czy spłatę swoich zobowiązań. Mają również możliwość bezpłatnego przyuczenie do zawodu.

Dyrektor płk Radosław Chmielewski zapowiedział, że w najbliższym czasie we wszystkich jednostkach gdańskiego Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej prowadzone będą rozmowy z samorządami na temat potrzeb i możliwości wykorzystania osadzonych do pracy w terenie na rzecz samorządów.

mjr Małgorzata Sarnowska

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *