Wałęsa w swoim nowym biurze w budowie

_X5A4130

Prezydent Lech Wałęsa wspólnie z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, Basilem Kerskim, dyrektorem ECS, oraz Ryszardem Trykosko, prezesem GIK sprawdzili stan budowy Europejskiego Centrum Solidarności. Lech Wałęsa odwiedził także swoje przyszłe biuro. Otwarcie ECS dla zwiedzających planowane jest na 30–31 sierpnia 2014, czyli dokładnie w  rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Lech Wałęsa odwiedził dzisiaj budowę Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W budynku przy placu Solidarności 1 powstaje wystawa stała, która opowiada o wysiłku polskich ruchów demokratycznych i niepodległościowych w komunistycznej Polsce. Życiorys i dokonania Lecha Wałęsy są ważnym elementem tej narracji. Związek byłego prezydenta z ECS jest jednak nie tylko symboliczny. To jego podpis jako pierwszy znajduje się pod listem intencyjnym z 2005 roku mówiącym o powołaniu ECS. Dzisiaj Lech Wałęsa potwierdził, że na plac Solidarności 1, do budynku ECS, przeniesie swoje biura.

– Co do projektu budynku mam wątpliwości, ale trwają prace, jest urządzany i widzę, że idzie to w dobrym kierunku. Moje biuro bardzo mi się podobapodkreślał  Lech Wałęsa.
Wtórował mu Basil Kerski, dyrektor ECS: – Europejskie Centrum Solidarności jest z założenia miejscem, które łączy, a to Lech Wałęsa właśnie jest patronem polskiego wcielenia idei współpracy, pomocy, wrażliwości na potrzeby na innych – powiedział dyrektor Kerski. – Biuro prezydenta w siedzibie ECS to więc nie tylko zmiana adresu, ale i symboliczna pointa dla pewnego etapu naszej instytucji, której początek to podpisanie listu intencyjnego w 2005 roku, przez 27 głów państw i szefów rządów.
Lech Wałęsa spędził na budowie ECS półtorej godziny. Po zapoznaniu się z rozkładem i pomieszczeniami swojego przyszłego biura, uważnie obejrzał także budynek, oprowadzany po siedzibie przyszłej biblioteki, publicznej przestrzeni ogrodu zimowego i aulach przez Ryszarda Trykosko, prezesa Gdańskich Inwestycji Komunalnych, realizujących tę inwestycję w imieniu Miasta Gdańska. Z kolei ideę wystawy stałej, jak i działalność ECS, przybliżyli Lechowi Wałęsie Paweł Golak, kierownik Wydziału Muzealno-Archiwalnego i Biblioteki ECS i dyr. Basil Kerski. Odwiedzając kolejne pomieszczenia Lech Wałęsa budził żywą reakcję pracujących tam ludzi, którzy kończą budowę i realizują infrastrukturę wystawy stałej. Prezydent Wałęsa, jak zawsze serdeczny i otwarty, żartował z nimi i chętnie pozował do zdjęć. Dał się nawet namówić na wejście do kabiny wózka akumulatorowego i na jego platformę – tak jak w czasie sierpniowego strajku w 1980 roku.
– Cieszę się bardzo, że prezydentowi Wałęsie podoba się jego biuro w Europejskim Centrum Solidarności, jak i to co w tym budynku powstaje, ponieważ prezydent jest ważnym recenzentem idei ECS i bez niego ta idea, wystawa i budynek byłyby niepełne – podsumował dzisiejszą wizytę Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Budowa Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku przy placu Solidarności 1 trwa od jesieni 2010 roku. Powierzchnia użytkowa budynku ECS to niemal 26 tys. metrów kwadratowych, znajdzie w nim miejsce nie tylko wystawa stała, ale i wystawy czasowe, archiwum, biblioteka wraz z czytelnią, mediateka, ośrodek badawczo-naukowy, ośrodek edukacyjno-szkoleniowy oraz pracownie warsztatów twórczych dla młodzieży. Koszt budowy obiektu to 229 mln zł, z czego 113 mln zł przekazała UE, pozostała część pochodzi z budżetu Gdańska. Powstanie wystawy stałej finansuje minister kultury i dziedzictwa narodowego.

(źródło: um_gdansk)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *