Wakacje pod żaglami. „Generał Zaruski” – z młodzieńczą energią

rejs fot2

W rejs na pokładzie żaglowca Generał Zaruski wypłynęli laureaci ogólnopolskiego konkursu „Energię czerpię z wody!” Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Przed uczniami gimnazjów i liceów pełnomorska wyprawa pod żaglami jednostki, która wychowała wielu znakomitych żeglarzy.

Pełen nowych wyzwań tydzień rozpoczął się od udziału w paradzie żaglowców Baltic Sail Gdańsk, na czele której płynął STS Generał Zaruski w asyście jachtów Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.

Uczniowie gimnazjów i liceów z województw: śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego i lubelskiego, już po krótkim szkoleniu pod okiem Kapitana Jerzego Jaszczuka, stworzyli zgraną załogę. Autorzy osiemnastu najciekawszych fotografii, wybranych spośród czterystu zgłoszonych prac, mieli także okazję spotkać się z gdańskim fotoreporterem Maciejem Kosycarzem, który poprowadził warsztaty fotograficzne na pokładzie żaglowca. Z rąk Jakuba Dziedzica, przedstawiciela Ferrero Polska, sponsora akcji Kinder+Sport, uczniowie otrzymali wodoodporne aparaty Fujifilm XP. Każdego dnia rejsu podzieleni na wachty załoganci prowadzić będą foto-dziennik pokładowy.

„Wiemy już że praca na żaglowcu musi być zespołowa. Każdy z nas jest za coś odpowiedzialny, ma jakieś zadania i cele do osiągnięcia” – napisali po pierwszym dniu Marysia, Julia, Sonia i Marcin. Rejs na pokładzie STS Generał Zaruski to nie tylko nie tylko nauka sztuki żeglarskiej, lecz prawdziwa szkoła życia pod żaglami. Jednostka flagowa Gdańska jest spadkobiercą idei gen. Mariusza Zaruskiego o wychowaniu żeglarskim młodzieży, zgodnie z którym każdy rejs ma być doświadczeniem poszerzającym horyzonty i kształtującym charakter.

Realizacja ogólnopolskiego konkursu, dzięki któremu edukacja morska wykracza poza granice Gdańska możliwa jest dzięki wsparciu sponsorów Programu – Grupie LOTOS S.A. oraz firmie Ferrero Polska. Wsparcia merytorycznego organizatorom konkursu „Energię czerpię z wody!” udzielił Ośrodek Informacji ONZ oraz Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna a partnerem technologicznym jest firma Fujifilm Polska.

rejs fot1

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *