Uwaga na oszustów. Zasady Ograniczonego Zaufania. Policjanci nigdy nie proszą…

Policjanci, w trosce o bezpieczeństwo osób starszych, apelują o zwiększenie czujności i ostrożności, szczególnie wobec nieznanych osób, które telefonując lub pukając do drzwi dokonują oszustw i kradzieży, wykorzystują podstępem życzliwość i zaufanie seniorów. Zachęcamy do stosowania Zasad Ograniczonego Zaufania.

Osoby samotne oraz seniorzy narażeni są na działania oszustów. Policjanci apelują, aby zachować szczególną ostrożność podczas kontaktów z przygodnymi osobami, aby nie wpuszczać do mieszkań nieznanych osób. W przypadku odebrania telefonu od osoby, która przedstawia się za członka rodziny i chce pożyczyć pieniądze zawsze należy dokładnie sprawdzić z kim rozmawiamy.

Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, które za pośrednictwem telefonu podają się za krewnych np. wnuczków, siostrzeńców, kuzynów itp. Takie osoby najczęściej informują, że są poważnie chore, lub ich sytuacja materialna gwałtownie się pogorszyła. Często chcą pożyczyć brakującą sumę na zakup mieszkania lub samochodu po okazyjnej cenie. Zazwyczaj proszą aby pieniądze przelać na konto lub przysyłają po osobisty odbiór znajomego. Nigdy nie przychodzą osobiście.
Niekiedy próbują podszywać się pod funkcjonariuszy Policji. Policjanci nigdy nie proszą, aby przekazywać pieniądze, które wykorzystają podczas czynności wobec sprawców oszustwa.
Przed zleceniem przelewu na konto lub wręczeniem gotówki osobiście, w pierwszej kolejności należy pilnie skontaktować się z rodziną, aby upewnić się, że pieniądze trafią we właściwe ręce. Gdy nie ma takiej możliwości, taką sytuację należy niezwłocznie zgłosić dyżurnemu Policji pod nr tel. 997 lub 112.

Każde niepokojące zachowanie nieznanych osób prosimy zgłaszać policjantom. Prosimy o przekazywanie informacji na temat wyglądu oszustów i okoliczności, w jakich doszło do oszustwa lub jego próby. Dla śledczych istotne są informacje na temat rysopisów osób, numerów rejestracyjnych samochodów, którymi mogli się poruszać, numerów konta, na które prosili o przelew itp.
Pamiętajmy o stosowaniu Zasad Ograniczonego Zaufania. Dzięki Państwa czujności i ostrożności możecie ochronić własne mienie i pieniądze

Może zainteresuje Cię:

1 odpowiedź

  1. Tadeusz pisze:

    Ludzie sa naiwni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *