Tadeusz Woźniak: „Układ zamknięty – problem otwarty”

MEDIA. POMORZE. Stanowczo stwierdzam, że przedstawiona w „Układzie zamkniętym” (wywiadzie Marii Giedz) sytuacja jest nieprawdziwym, karykaturalnym obrazem rzeczywistości, pełnym fałszywych oskarżeń i uproszczeń – czytamy w liście Tadeusza Woźniaka – „Układ zamknięty – problem otwarty”, skierowanym do Zarządu Głównego SDP.

Wywiad wywołał oburzenie wybrzeżowych dziennikarzy. Z punktu widzenia potrzeby dyskusji na temat repolonizacji mediów takie ożywienie zainteresowania można by uznać za cenne, gdyby nie zastrzeżenia podnoszone przez zabierających głos.

Zobacz wywiad: Maria Giedz o prasowym „układzie zamkniętym”. Dziennikarze „DB” oburzeni…

Tadeusz Woźniak – prezes Oddziału Gdańskiego SDP, członek Zarządu Głównego SDP

Zarząd Główny SDP

Układ zamknięty – problem otwarty

Z ogromnym zdziwieniem przeczytałem wywiad zatytułowany: „Układ zamknięty”, jakiego red. Maria Giedz – członek Zarządu Głównego SDP udzieliła red. Błażejowi Torańskiemu, doświadczonemu publicyście. Publikacja ukazała się na portalu Zarządu Głównego – co nie pozostaje bez znaczenia. Wywiad mówi o gehennie i prześladowaniach wybrzeżowych dziennikarzy, mobbingu, gwałtach na sumieniach, nagminnym wyrzucaniu z pracy, itd. Rzekomo na Pomorzu trwa – głównie za sprawą publikacji w „Dzienniku Bałtyckim” i wrednej polityki wydawców pisma z Verlagsgruppe Passau – akcja germanizacyjna nie gorsza jak za czasów Bismarcka, a Gdańsk to już właściwie Danzing. Tekst jest pełen poważnych oskarżeń, kwalifikujących się do zgłoszenia prokuraturze, spraw sądowych, interwencji związków zawodowych czy Stowarzyszenia, akcji protestacyjnych itd. Na poparcie tych rewelacji żadnych konkretów, faktów egzemplifikujących oskarżenia, uszczegóławiające kiedy miały miejsce. Czy dzieje się tak teraz, czy są to „grzechy”, które zdarzały się wcześniej i były już napiętnowane.

Mieszkam na Wybrzeżu, kilkanaście lat pracowałem (także na kierowniczych stanowiskach) w obu tytułach Verlagsgruppe Passau („Wieczorze Wybrzeża” i „Dzienniku Bałtyckim” – z którym nadal współpracuję) i stanowczo stwierdzam, że przedstawiona w „Układzie zamkniętym” sytuacja jest nieprawdziwym, karykaturalnym obrazem rzeczywistości, pełnym fałszywych oskarżeń i uproszczeń. Spadające nakłady, malejące zarobki dziennikarzy nie są specyfiką tylko tego wydawnictwa. Fałszowanie rzeczywistości szkodzi odpowiedzialnemu ukazywaniu istniejących problemów. Nic dziwnego, że wywiad wywołał burzę głosów oburzenia wybrzeżowych dziennikarzy byłych i aktualnych pracowników tego wydawnictwa oraz osób postronnych. Z punktu widzenia potrzeby dyskusji na temat repolonizacji mediów takie ożywienie zainteresowania można by uznać za cenne, gdyby nie zastrzeżenia – niestety zasadne – podnoszone przez zabierających głos:

„Nie do wiary, że ten stek bzdur, bez najmniejszej próby weryfikacji, firmuje na swojej oficjalnej stronie Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, organizacja, która jako główne zadanie statutowe stawia sobie podobno „dbałość o rzetelne informowanie społeczeństwa za pośrednictwem mediów” oraz „dbałość o etykę zawodową dziennikarzy”. Wstydźcie się Państwo!”

No właśnie, wstydzę się w imieniu całego Zarządu Głównego, którego też jestem członkiem; ubolewam, że w ten sposób nie zdobywamy uznania zachęcającego do wstępowania w nasze szeregi, zastanawiam się też jak i dlaczego doszło do ukazania się tej kuriozalnej publikacji oraz nad wnioskami, jakie powinniśmy wyciągnąć z tej przykrej sprawy.

Tadeusz Woźniak

Gdynia, 13.12.2017 r.

Do wiadomości:

  • Red. Andrzej Stawiarski – red. naczelny portalu SDP
  • Członkowie Zarządu Oddziału Gdańskiego
  • Redakcja „Dziennika Bałtyckiego”
  • Redakcja portalu: „Czas Pomorza”

Tadeusz Woźniak – dziennikarz, reportażysta, prezes Oddziału Gdańskiego SDP, członek Zarządu Głównego SDP, laureat Nagrody im. Witolda Hulewicza. W latach 1991-1998 zastępca redaktora naczelnego „Wieczoru Wybrzeża”, od 1998 roku do przejścia na emeryturę w 2006 roku w „Dzienniku Bałtyckim” jako kierownik działów: wiedzy i zdrowia, reportażu oraz oddziału „Dziennika” w Gdyni. Członek – założyciel Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Gdańskim Wydawnictwie Prasowym w 1980 roku, wiceprzewodniczący Krajowej Komisji Wydawnictw i Agencji Prasowych NSZZ „Solidarność” w Warszawie.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *