Pięć zarzutów prokuratorskich dla prezydenta Pawła A.

adam 5-adam3

GDAŃSK. Pawłowi A. prezydentowi Gdańska Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu postawiła aż pięć zarzutów dotyczących przestępstw związanych nieprawidłowościami w oświadczeniach majątkowych.

Zarzuty dotyczą okresu sprawowania funkcji prezydenta Gdańska w poprzedniej kadencji w latach 2010-2012.

Paweł A. prominentny działacz i współzałożyciel Platformy Obywatelskiej złożył wniosek o zawieszenie jego członkostwa w partii.

Dzisiaj Paweł A. na konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Gdańska poinformował, że nie będzie się wypowiadał w sprawie zarzutów prokuratorskich. Oświadczył jedynie, że „jest pewien swoich racji i ze spokojem oczekuje, że prokuratura jednoznacznie rozstrzygnie te kwestie na jego korzyść”. Poinformował dziennikarzy, że zawiesza swoje członkostwo w Platformie Obywatelskiej. Mimo zarzutów prokuratorskich zamierza dalej sprawować funkcję prezydenta Gdańska.

Prokuratura Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu postawiła wczoraj Pawłowi A. zarzuty zeznanie nieprawdy i zatajenie prawdy (artykułu 233, paragraf 1 i 6 kk) w okresie 2010-2012. Zarzuty postawiono na podstawie dokumentów zgromadzonych w toku śledztwa, dotyczą podania nieprawdziwych danych w złożonych oświadczeniach majątkowych przez Pawła A. w zakresie posiadanych nieruchomości oraz zasobów pieniężnych.

Sprawą zajmowało się Centralne Biuro Antykorupcyjne, które m.in. sprawdzało oświadczenia majątkowe Pawła A. w okresie sprawowania przez niego funkcji prezydenta Gdańska w latach 2007-2012. Natomiast działania Pawła A. w okresie przed 2007 r. – nawet jeżeli miały charakter przestępczy – ulegają, z mocy prawa, przedawnieniu.

CBA badało m.in. w jaki sposób Paweł A. zgromadził majątek wykraczający poza oficjalne dochody zawiązane z jego pracą zawodową (funkcja prezydenta miasta oraz gratyfikacje za zasiadanie w radach nadzorczych).  Jak się bowiem okazało, majątek Pawła A. jest o kilkaset tysięcy złotych większy niż kwota wykazana jako oficjalne przychody.

Paweł A. bronił się, zapewniając w wypowiedziach publicznych o niewinności i błędach w oświadczeniach wynikających z… omyłkowego wpisania niewłaściwych cyfr.

Śledztwo nie jest zakończone, badane są także inne wątki dotyczące spraw majątkowych i nabywania przez Pawła A. nieruchomości w okresie sprawowania funkcji publicznej. Chodzi m.in. o sprawdzenie ceny za którą podejrzany nabywał liczne nieruchomości w Gdańsku.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *