Sopot Film Festival: 120 projekcji filmowych

SFF_14_poziom

W sobotę, 12 lipca rusza kolejna edycja międzynarodowego festiwalu filmowego Sopot Film Festival. W ciągu 10 dni festiwalu zaprezentowanych zostanie 120 projekcji filmowych w 16 różnorodnych sekcjach programowych, odbędą się koncerty do kina niemego, warsztaty, wystawa oraz spotkania z twórcami. W programie, jak co roku, znalazły się fabuły, dokumenty, animacje, filmy prezentowane i nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych, takich jak: Cannes, Sundace, Berlin, Wenecja czy Toronto oraz filmy, które będzie można obejrzeć premierowo.

Zobacz: SOPOT FILM  FESTIVAL

Program

W międzynarodowym konkursie pierwszych i drugich filmów weźmie udział osiem pełnometrażowych fabuł z całego świata. Na otwarciu Festiwalu zaprezentowany zostanie pierwszy z nich, kanadyjski „Arwad” (2013) w reż. Same Najari i Dminique’a Chila, o syryjskim imigrancie, który nie może poradzić sobie z problemem własnej tożsamości narodowej; norweski „Blind” w reż. Eskil Voght (2014) opowiadający historię młodej dziewczyny, która straciwszy wzrok izoluje się coraz bardziej od świata; amerykański film „Chapman” Justina Owensby (2013) z urzekającymi zdjęciami, prezentowany na ubiegłorocznym Camerimge, opowiadający przejmującą historię Alexa, który powracając do rodzinnego miasta i okolic z dzieciństwa podejmuje próbę rozliczenia się z tragicznymi wydarzeniami lat młodości; chilijski „Son of Trauo” (2013) będący historią nastolatka, który odkrywa że wszystko, co wie o swoim ojcu jest kłamstwem oraz filipiński „Shift” Siege Ledesma. Polskie filmy w konkursie głównym to: „Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego, „Jaskółka” Bartosza Warwasa oraz Płynące Wieżowce Tomasza Wasilewskiego. Siedem filmów w konkursie głównym to fabularne debiuty reżyserskie, a jeden „Płynące wieżowce” Wasielewskiego to film drugi. Filmy oceniać będzie Jury w składzie: reżyser filmowy i operator Marcin Koszałka, producentka, scenarzystka i reżyserka filmowa Joanna Cichocka-Gula, kompozytor i autor muzyki filmowej Mikołaj Trzaska oraz artysta sztuk wizualnych, reżyser, animator Maciej Szupica. Filmy powalczą o Nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu. Na najlepsze filmy Festiwalu będą mogli głosować również widzowie biorąc udział w plebiscycie publiczności. Część filmów konkursowych będzie miała swoją światową lub polską premierę na sopockim festiwalu. Nie zabraknie również małych form filmowych, czyli międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych, w którym zaprezentowanych zostanie w sumie 20 fabuł i animacji. Komisja selekcyjna wyłoniła je spośród 300 zgłoszeń z całego świata.

Na program Festiwalu składają się, jak co roku liczne sekcje pozakonkursowe. Zobaczymy cztery obszerne retrospektywy: reżysera Nowej Fali belgijskiej Felixa van Groeningena, nominowanego w tym roku do Oskara za film „W kręgu miłości”; amerykańskiego mistrza teledysków i reżysera Spike’a Jonze’a, skandalizującej polskiej reżyserki Małgośki Szumowskiej oraz duńskiego reżysera Thomasa Vinterberga, współautora manifestu filmowego Dogma 95 i jednego z najważniejszych europejskich twórców. Dwie mniejsze retrospektywy nazwane x3 poświęcone są natomiast dwóm polskim reżyserom: Maciejowi Pieprzycy i Andrzejowi Jakimowskiemu. Obejrzymy trzy pełnometrażowe filmy każdego z tych twórców.

W sekcjach Spectrum 13/14, Spectrum Doc oraz Spectrum Muzyka i Sztuka zaprezentowane zostaną najciekawsze, najgłośniejsze, a także najbardziej kontrowersyjne pozycje minionego sezonu. Filmy, które zdobyły nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie. Filmy, o których było głośno, ale również filmy, które przemknęły przez małe sale kinowe, bądź funkcjonują jedynie w wąskim obiegu festiwalowym.

Projekcje filmowe uzupełnią koncerty do klasyki kina niemego. Marcin Masecki, pianista i kompozytor wspólnie z Jurkiem Rogiewiczem zagrają stworzoną specjalnie na sopocki Festiwal ścieżkę dźwiękową do jednego z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego „Mocnego człowieka” w reż. Henryka Szaro. Natomiast muzyk i kompozytor Jacaszek, autor muzyki filmowej do „Sali samobójców” zagra do niemego filmu ekspresjonistycznego „Golem” w reż. Paula Wegera i Carla Boese.

Nowościami programowymi tegorocznej edycji będą sekcje: „Fantastyczne Wizje” poświęcona ambitnemu kinu fantastycznemu, „Zjawiska: Found Footage” poświęcona utworom, będącym autonomicznymi utworami, stworzonymi z setek fragmentów innych utworów – tu m.in. ponad dwugodzinny „The Far Sound” składający się z ponad 1312 fragmentów filmowych, dostępnych w domenie publicznej i amerykańskim archiwum Prelinger – a także sekcja „B movies” czyli pokazy najgorszych filmów świata, które zaprezentowane zostaną w zabytkowej XIX w. Willi Bergera, będącej kiedyś planem zdjęciowym pierwszego polskiego horroru o tematyce okultystycznej „Medium” Jacka Koprowicza.

W kinie plenerowym Festiwalu, przy Teatrze na Plaży i klubie Atelier, dzięki współpracy z Fundacją Kino Polska i Cyfrowym Repozytorium Filmowym, obejrzeć będzie można trzy zrekonstruowane cyfrowo filmy Stanisława Barei. (Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?, Brunet wieczorową porą, Nie ma róży bez ognia”)

Część warsztatowa Festiwalu to: warsztaty z krytyki filmowej prowadzone przez jednego z najwybitniejszych krytyków młodego pokolenia Łukasza Maciejewskiego, mające na celu zapoznanie uczestników ze stroną praktyczną zawodu krytyka filmowego, warsztaty animacji stop motion, podczas których sopocka plaża i znalezione tam przedmioty staną się scenografią i rekwizytami po klatkowo tworzonego filmy oraz warsztaty z realizacji festiwalowej kroniki filmowej, video bloga starającego się uchwycić wszystko to, co się dzieje dookoła Festiwalu – emocje, atmosferę, kolejki po bilety, tłumy na seansach i rozmowy z gośćmi.

Gośćmi Festiwalu będą m.in.: Tomasz Wasilewski reż. filmu „Płynące wieżowce”, Krzysztof Skonieczny reż. filmu „Hardkor Disko”, Bartosz Warwas reż. filmu „Jaskółka”, Max Anderson reż. filmu „Tito on Ice”, Dorota Kolak odtwórczyni roli matki z „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, Łukasz Simlat grający w filmie „W imię…” Małgośki Szumowskiej, Zbigniew Waleryś nagrodzony za drugoplanową rolę w „Papuszy” Joanny Kos Krauze i Krzysztofa Krauze.

Przez cały Festiwal oglądać będzie można również plenerową wystawę „Kultura na Widoku” prezentującą ponad 600 zdigitalizowanych filmów, książek, komiksów i utworów muzycznych, począwszy od klasyki po dzieła współczesne. Utwory dostępne będą do pobrania na urządzenia mobilne bezpłatnie lub w symbolicznych kwotach.

Sopot Film Festival co roku odbywa się równoległe w najważniejszych miejscach kulturalnych Sopotu. W tym roku będą to: Multikino, Państwowa Galeria Sztuki, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, sala Polskiej Filharmonii Kameralnej w Operze Leśnej, kawiarnia artystyczna 3 Siostry oraz plenerowa strefa Teatru na Plaży z wieczornymi pokazami nad samym brzegiem morza.

Sopot Film Festival odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego oraz Ambasadora Finlandii Jari Vilén’a. Festiwal realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Miasta Sopotu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *