SDP: wolność słowa i wolne media powinny być szczególnie chronione

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich protestuje przeciwko wkroczeniu prokuratury do redakcji Tygodnika WPROST.

Zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich stanowczo protestuje przeciwko decyzji prokuratury i wkroczeniu funkcjonariuszy ABW i Policji do redakcji Tygodnika Wprost.

Skala i charakter działań podjętych wobec dziennikarzy w sprawie ujawnionych przez nich nagrań jest nieadekwatna do sytuacji i wątpliwa prawnie.

W naszej ocenie to nie są standardowe działania instytucji demokratycznego państwa. Domagamy się natychmiastowego ich zaprzestania.

W państwie demokratycznym wolność słowa i wolne media powinny być szczególnie chronione.

Krzysztof Skowroński – prezes SDP

Agnieszka Romaszewska-Guzy – wiceprezes SDP

Piotr Legutko – wiceprezes SDP

Stanowisko SDP popierają dziennikarze, członkowie SDP z Wybrzeża.

CMWP domaga się zbadania

czy funkcjonariusze nie przekroczyli uprawnień

Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zwraca się do Prokuratora Generalnego o niezwłoczne podjęcie wszelkich działań w celu zbadania czy w związku z wczorajszymi działaniami funkcjonariuszy państwowych nie doszło do popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień oraz tłumienia krytyki prasowej.Tajemnica dziennikarska jest jednym z podstawowych obowiązków dziennikarzy. Artykuł 15 Prawa prasowego jest w tym zakresie jednoznaczny i wszelkie interpretacje wypaczające jego sens uważamy za bardzo szkodliwe nie tylko dla wolności mediów w Polsce ale i całokształtu naszego życia społecznego.

Artur Wdowczyk, doradca CMWP SDP

Wiktor Świetlik, dyrektor CMWP SDP

UCHWAŁA PREZYDIUM NACZELNEJ RADY ADWOKACKIEJ

z dnia 19 czerwca 2014 r.

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej,  stwierdza, że działania podjęte wobec dziennikarzy tygodnika ,,Wprost” godzą w podstawowe gwarancje i prawa obywatelskie przewidziane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, kodeksie postępowania karnego oraz ustawie prawo prasowe. Odwołując się do jednego z podstawowych zadań Adwokatury jakim jest ochrona praw i wolności obywatelskich Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wzywa wszystkie właściwe organy, w tym w szczególności Prokuratora Generalnego RP do niezwłocznego podjęcia działań zapewniających przestrzeganie praw obywatelskich i obowiązującego prawa. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wyraża swoją solidarność ze środowiskiem dziennikarskim wskazując, że tak jak bez tajemnicy adwokackiej nie ma rzeczywistego prawa do obrony, tak bez tajemnicy dziennikarskiej nie istnieje wolna i niezależna prasa. W ocenie Adwokatury Polskiej poszukiwanie dowodów przestępstwa przez organy do tego powołane w żadnej mierze nie usprawiedliwia próby naruszenia tajemnicy zawodowej. Naruszenie tajemnicy dziennikarskiej oraz utrudnianie lub tłumienie krytyki prasowej nie może być tolerowane i akceptowane bowiem bezpośrednio zagraża fundamentom demokratycznego państwa prawa.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *