SDP – obawy dziennikarzy o przyszłość telewizji publicznej

Z zaniepokojeniem obserwujemy działania, podejmowane przez Zarząd Telewizji Polskiej S.A. – czytamy w Apelu  SDP do ministra Skarbu i przewodniczącego KRRiT. – Przekazanie ponad 400 pracowników tej instytucji, a także znacznej części kosztownego sprzętu do montażu obrazu i dźwięku, zewnętrznej firmie Leasing Team, nie mającej żadnego doświadczenia w produkcji programów telewizyjnych, budzi obawy o przyszłość telewizji publicznej.

Do Ministra Skarbu Państwa

Pana Włodzimierza Karpińskiego

Do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Pana Jana Dworaka

Apel Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Z zaniepokojeniem obserwujemy działania, podejmowane przez Zarząd Telewizji Polskiej S.A. Przekazanie ponad 400 pracowników tej instytucji, a także znacznej części kosztownego sprzętu do montażu obrazu i dźwięku, zewnętrznej firmie Leasing Team, nie mającej żadnego doświadczenia w produkcji programów telewizyjnych, budzi obawy o przyszłość telewizji publicznej. Pozbawienie jej etatowych dziennikarzy, montażystów i innych pracowników twórczych może spowodować, że zagrożona zostanie misja tej instytucji. Szczególnie dziwi objęcie tym eksperymentem dziennikarzy i innych pracowników Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, przygotowujących codzienne serwisy informacyjne, programy publicystyczne, transmisje z ważnych wydarzeń społecznych i politycznych.

Niepokój budzi fakt, że ani związki zawodowe działające w TVP, ani Rada Pracownicza nie zostały dopuszczone do zapoznania się z umową zawartą z firmą Leasing Team. Dziwi też brak zainteresowania sytuacją przez właściciela spółki TVP S.A. czyli Ministerstwo Skarbu Państwa, a także przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Istnieją poważne obawy, że w niedługim czasie Telewizja Polska S.A. stanie się jedynie emitentem programów, przygotowywanych przez firmy zewnętrzne. Przestanie być miejscem twórczej pracy, jakim była przez kilkadziesiąt lat. Nie wolno do tego dopuścić.

Wzywamy Ministra Skarbu Państwa i przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do ratowania publicznej telewizji, do czego są zobowiązani przez ustawodawcę.

W imieniu Zjazdu Delegatów SDP

Tadeusz Woźniak

Przewodniczący Prezydium Zjazdu

Warszawa, 26 października 2014 r.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *