Sala BHP – dla bezpieczeństwa i higieny historycznej

Powiększenie...

GDAŃSK. W czwartek, 14 sierpnia odbędzie się II Święto Sali BHP – słynnej sali Stoczni Gdańskiej, w której podpisano w 1980 r. Porozumienia Sierpniowe. Od godz, 12 do późnych godzin wieczornych będą trwały obchody upamiętniające 34. rocznicę rozpoczęcia strajku pracowników Gdańskiej Stoczni im. Lenina. Hasło przewodnie tegorocznego programu to „NRD na wesoło”.

Wstęp na wszystkie atrakcje przewidziane w programie jest wolny, a odbędą się one w Sali BHP i na terenie dawnej stoczni.

Program obchodów proponuje aktywności dla dzieci i dorosłych. Najmłodsi świętujący będą mogli obejrzeć bajki z lat 70. i 80. XX wieku, poznać zabawy podwórkowe starszego pokolenia, czy zbudować statek – muzeum. Organizatorzy nie zapomnieli także o pełnoletnich uczestnikach. Będą oni mieli możliwość wysłuchania Seminarium Sierpniowego, na które składają się trzy tematy.

Legendarny radiooperator niezależnej łączności NSZZ „Solidarność” Zygmunt Błażka zaprezentuje archiwalne zdjęcia i sprzęt radiowy. Łukasz Grochowski z Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przedstawi dokumenty i zdjęcia ilustrujące strajk z 1980 roku, a Michał Sempołowicz z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku opowie o realiach politycznych i społecznych PRL i NRD. Przewidziano także konkurs z nagrodami oraz świętowanie w plenerze pod hasłem „Wurst Und Bier”.

Wieczorem odbędzie się koncert „Solidarny TOR, czyli Trójmiejska Orkiestra Rozrywkowa”.

Organizatorzy: Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, Europejskie Centrum Solidarności, Fundacja Promocji Solidarności oraz Fundacja Archiwum Filmowe.

Magdalena Drążkowska
(Urząd Miasta Gdańska)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *