Rząd Kopacz bez Biernackiego

Biernacki_Marek_2 mat pras ok

Desygnowana na premiera marszałek Ewa Kopacz przedstawiła proponowany skład gabinetu. Zaskoczeniem jest brak w nowym rządzie posła z Pomorza, konserwatysty Marka Biernackiego – dotychczasowego ministra sprawiedliwości.

W nowym składzie gabinetu mają być m.in. osoby wywodzące się z Pomorza: Małgorzata Omilanowska – dotychczasowa ministra kultury, Teresa Piotrowska (urodzona w Tczewie, mieszkająca obecnie w Bydgoszczy) – ma być ministrem spraw wewnętrznych oraz Maciej Grabowski (zaufany człowiek Donalda Tuska) – dotychczasowy minister środowiska.

– Nie zostało wyjaśnione, czym zmiana na stanowisku ministra sprawiedliwości została podyktowana, jaki był problem z Biernackim. Wiemy tylko tyle, że Cezary Grabarczyk to jeden z najbliższych sojuszników Kopacz, bardzo chciał zostać ministrem sprawiedliwości siedem lat temu i teraz się doczekał – powiedział w rozmowie z WP.PL socjolog polityki dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Teresa Piotrowska jest z wykształcenia teologiem, była katechetką w jednej z bydgoskich szkół. Pracowała w Radzie Miejskiej i Zarządzie Miasta Bydgoszczy. Była wojewodą bydgoskim i wiceprezesem Urzędu Zamówień Publicznych. W Platformie plasowana jest w grupie konserwatystów. Jest zaufaną koleżanką Ewy Kopacz, co prawdopodobnie wpłynęło na nominację i awans Piotrowskiej.

Grabarczyk został przez Donalda Tuska odsunięty z rządu. Był ministrem infrastruktury, bardzo krytykowanym za marne wyniki w budowie autostrad a także za nieprawidłowości w realizacji kontraktów z firmami budowlanymi. Zastąpił go wówczas Sławomir Nowak, zaufany człowiek Tuska. A Grabarczyk, mający za sobą w Platformie tzw. spółdzielnię otrzymał na otarcie łez intratną funkcję wicemarszałka Sejmu. Teraz wywalczył wymarzoną teczkę ministra sprawiedliwości.

Zdaniem Włodzimierza Czarzastego (SLD) nowy rząd „to ekipa trzech spółdzielni: Grzegorza Schetyny, Cezarego Grabarczyka i pana prezydenta”, która ma na celu uspokojenie sytuacji w PO. Ocenia, że Cezary Grabarczyk  „był fatalnym ministrem infrastruktury, który nie płacił dostawcom ani wykonawcom, który zawalił sprawę kolei”. Teraz okazało się, że jest on najbliższym przyjacielem pani premier, więc znowu został powołany.

Marek Biernacki – to doświadczony minister, był ministrem spraw wewnętrznych oraz ministrem sprawiedliwości – po odejściu z PO Jarosława Gowina. Jest konserwatystą, broni swoich racji a także potrafi przeciwstawić  się być niezależnym w Platformie w sprawach dotyczących etyki opartej na nauce i wartościach chrześcijańskich.

Oto zaproponowany przez Ewę Kopacz skład rządu:

 • Ewa Kopacz – Prezes Rady Ministrów
  Tomasz Siemoniak – wicepremier, minister obrony
  Janusz Piechociński – wicepremier, minister gospodarki
  Grzegorz Schetyna – minister spraw zagranicznych
  Mateusz Szczurek – minister finansów
  Cezary Grabarczyk – minister sprawiedliwości
  Joanna Kluzik Rostkowska – minister edukacji
  Małgorzata Omilanowska – minister kultury
  Lena Kolarska Bobińska – minister szkolnictwa wyższego i nauki
  Władysław Kosiniak Kamysz – minister pracy
  Marek Sawicki – minister rolnictwa
  Andrzej Biernat – minister sportu
  Teresa Piotrowska – minister spraw wewnętrznych
  Bartosz Arłukowicz – minister zdrowia
  Maciej Grabowski – minister środowiska
  Andrzej Halicki – minister administracji i cyfryzacji
  Maria Wasiak – minister infrastruktury
  Włodzimierz Karpiński – minister skarbu
  Jacek Cichocki –  szef Kancelarii Premiera

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *