Roszady na liście pomorskich kandydatów PO na Wiejską. Kopacz kontra region z Neumannem

POMORZE. W walce o dobre miejsca na liście kandydatów Platformy Obywatelskiej do Sejmu z okręgu gdańskiego lokalni działacze przegrywają z szefową Ewą Kopacz. Już wstawiła zamiast Sławomira Neumanna (działacza ze Starogardu Gd.) – ustawionego pierwotnie jako lidera przez region – na pierwsze miejsce swojego faworyta Adama Korola. Jednakże to nie koniec roszad pod dyktando Kopacz: awansować na liście mają  Łukasz Zaręba (z 8 miejsca na 4) oraz poseł Jerzy Borowczak (z dalekiej pozycji 12  na 6).
Zaręba to obecnie – jak Korol – bliski współpracownik premier Kopacz – jest doradcą w jej Gabinecie Politycznym.
borowczak jerzy i j_walesa fot_borowczak
Natomiast Jerzy Borowczak nie należy do grupy Neumanna (w której są dawni koledzy Sławomira Nowaka, tego od zegarka). Poseł Borowczak w wyborach na szefa regionu w PO nie popierał Neumanna, lecz stanął – jak Jarosław Wałęsa (który zrezygnował ze startu) po stronie Bogdana Borusewicza (kompana z działalności opozycyjnej w latach 70. i 80. oraz strajku sierpniowego). Neumann – obecny szef PO w regionie, który miał wpływ na ustawienie pierwotnej listy regionalnej dostał kolejnego „pstryczka” od przewodniczącej PO i swojej szefowej w rządzie (gdyż jest wiceministrem krytykowanego nie tylko przez opozycję w ministerstwie zdrowia.
Z 4 pozycji ma także spaść na dalsze 8 miejsce inny działacz lokalny z tzw. młodzieżówki – związany dawniej z Nowakiem i Tuskiem, kojarzony z grupą posłanki Agnieszki Pomaskiej (popierających Neumanna) –  Michał Owczarczak. Owczarczak jest od momentu przejęcia władzy przez PO wicewojewodą pomorskim  (asystując ongiś Nowakowi i Tuskowi). Miał zostać nawet wojewodą, lecz okazało się, że  nie miał ukończonych studiów wyższych i ze względów formalnych nie mógł objąć tego stanowiska i został  „tylko” wicewojewodą. Jego żona, Agnieszka Owczarczak – także działaczka młodzieżówki PO – została wiceprzewodniczącą Rady Miasta Gdańska.
Co ciekawe, z wysokiej pozycji 3 na 7 ma być przesunięty poseł Jerzy Kozdroń z Kwidzyna (obecny wiceminister sprawiedliwości).
Na dalekim miejscu plasuje się poseł Jan Kulas (z Tczewa), główny rywal Neumanna w walce o głosy Kociewiaków.
Nie wiadomo, czy propozycje władz regionu na czele z Neumannem wystawienia kandydatów PO w walce o mandaty senatorskie na Pomorzu zostaną utrzymane przez Ewę Kopacz. Kandydatem z okręgu kociewskiego został bowiem – zamiast znanego powszechnie i wygrywającego bez problemów senatora Andrzeja Grzyba (z Czarnej Wody, b. burmistrz, poeta, działacz kociewski) – bliski współpracownik Neumanna Patryk Gabriel (działacz lokalny ze Starogardu Gd.). Senatora Grzyba natomiast wystawiono na dalekiej pozycji na liście kandydatów PO do… Sejmu.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *