Rafał Majka zwycięża w 71. Tour de Pologne!

tour majka GRU_58681407609340021795100

Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) wygrał 71. Tour de Pologne UCI World Tour. Na ostatnim etapie – jeździe indywidualnej na czas w Krakowie – najszybszy był Belg Kristof Wandewalle. Polak zajął trzynaste miejsce i to wystarczyło do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej.

Przed sobotnią jazdą indywidualną na czas Rafał Majka prowadził z przewagą 18 sekund nad Benatem Intxaustim i 22 sekund nad innym kolarzem Movistaru Ionem Izagirre. To właśnie Izagirre miał być najgroźniejszym rywalem Majki w walce o końcową klasyfikację.  Kolarze mieli do pokonania rundę o długości 25 kilometrów. Startowali na Rynku w Krakowie, jechali do Wieliczki i wracali na Rynek. Towarzyszyła im upalna pogoda, temperatura sięgała 30 stopni.

Czasówkę wygrał Belg Vandwalle, drugi był Włoch Adriano Malori, a trzeci Brytyjczyk Stephen Cummings. Ale kibice, którzy tłumnie zebrali się na krakowskim rynku czekali na pojedynek Izagirre i Majki. Hiszpański Bask, który jechał przed Polakiem odrabiał straty, zwłaszcza w drugiej części trasy. Ale kiedy Majka wjechał na Rynek przy niesamowitym dopingu kibiców, wiadomo było, że nie da sobie wydrzeć żółtej koszulki. Wpadł na metę potwornie zmęczony, ale także bardzo szczęśliwy. Wygrał klasyfikację generalną SKANDIA z 8 sekundami przewagi nad Izagirre i 22 nad Intxaustim. Świetne piąte miejsce zajął Przemysław Niemiec (Lampre-Merida), a jedenasty był Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice).

Klasyfikację Najlepszy Góral TAURON wygrał Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice), w klasyfikacji Najaktywniejszy Kolarz LOTTO triumfował Matthias Krizek, w klasyfikacji punktowej LANG TEAM zwyciężył Jauheni Hutarowicz, a klasyfikację Najlepszy Polak LOTOS wygrał Rafał Majka.

Rafał Majka (Tinkoff-Saxo), zwycięzca Tour de Pologne:

To był najcięższy dzień, teraz ledwo stoję na nogach, ale dałem z siebie wszystko. Kocham taką pogodę, może być nawet 50 stopni. Wierzyłem, że mogę walczyć, wczoraj nadrobiłem sporo sekund, dziś dokonałem czegoś wielkiego, wygrałem Tour de Pologne. To jest coś pięknego dla mnie i ekipy, która spisała się rewelacyjnie. Bardzo im dziękuję, robili wszystko, abym mógł się skupić na wygraniu Tour de Pologne. Nawet walizki nie musiałem sam nosić.

Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne:

Jestem bardzo szczęśliwy, bo marzyłem jako organizator, żeby Tour de Pologne znalazł się w kolarskiej lidze mistrzów. To się stało, ale brakowało mi zawsze wyników Polaków w tym wyścigu. Wszyscy czekaliśmy na takich zawodników jak Rafał Majka, Michał Kwiatkowski, Maciej Paterski. To co zrobił Majka było niezwykłe. W jakim stylu wygrał dwa etapy i jak dowiózł żółtą koszulkę do końca. Nie byliśmy pewni czy uda mu się ją obronić i to były kolarskie emocje do samego końca.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *