Przyspieszone opalanie

WARTO WIEDZIEĆ. Wiele kobiet marzy latem o pięknej opaleniźnie. Często z powodu nadmiaru obowiązków, brakuje im odpowiedniej ilości czasu na kąpiele słoneczne.
Chcąc uzyskać ładny kolor skóry, na opalanie trzeba poświęcić więcej czasu (czas ten jest zależnych od karnacji i rodzaju skóry). Alternatywnie można też sięgnąć po kosmetyki, które pozwolą przyspieszyć ten proces.

Dobry przyspieszacz do opalania

Charakterystyczne dla tych kosmetyków jest równomierne rozprowadzanie melaniny, a także przyspieszenie procesu jej wytwarzania. Melanina jest polimerem, występującym u człowieka, głównie w skórze właściwej i naskórku. Niemniej jednak, można ją również znaleźć we włosach. Ta, która znajduje się w skórze, stanowi barierę ochronną jej głębszych warstw przed promieniami ultrafioletowymi. Wystawianie skóry na słońce powoduje  zwiększanie się ilości melaniny, a co za tym idzie – tak pożądaną przez nas – opaleniznę.

Przede wszystkim ważne, aby wybierając tego typu krem, emulsję do ciała, czy mleczko, zwrócić uwagę na odpowiednią ochronę skóry przed niekorzystnym działaniem promieni UV, UVA i UVB. Dzięki temu uchronimy się przed niekorzystnymi czynnikami jakie niosą kąpiele słoneczne, co w długiej perspektywie bywa rujnujące dla stanu naszej skóry.

Kosmetyki przyspieszające opalanie zawierają często olej z karotki – skraca on czas do uzyskania wymarzonej opalenizny oraz nadaje skórze złocistego kolorytu. Z kolei te z masłem shea w składzie, łagodzą podrażnienia i zregenerują naskórek.

Pożądane cechy

Przed zakupem kosmetyku przyspieszającego proces opalania, wart upewnić się, że jest wodoodporny i fotostabilny. Nie powinien posiadać parabenów – to syntetyczne konserwanty, które potencjalnie mogą powodować zaburzenie gospodarki hormonalnej. Opalacze nie mogą też zatykać porów, dobrze też gdy będą hipoalergiczne – a więc nieuczulające.

Najlepiej aby środek miał lekką konsystencję i był bezzapachowy, albo przynajmniej nie zawierał dużych ilości perfum (lepiej dobrać je przecież samodzielnie, niż zdawać się na „gust” producenta środka).

Jak stosować przyspieszacze opalania?

Kosmetyki przyspieszające opalanie skierowane są głównie do osób, które już posiadają lekką opaleniznę lub mają ciemną karnację. Dlatego najlepiej stosować je już po pierwszych wizytach na plaży (kiedy to podstawowym kosmetykiem będą oczywiście filtry UV).

Co ważne, dobre przyspieszacze do opalania, zapewniają naturalną, długotrwałą i równomierną opaleniznę. Bez problemu można je też stosować na całe ciało. Warto przy smarowaniu pamiętać, aby kosmetyk został nałożony równomiernie, na czystą, umytą skórę – jeszcze przed samym opalaniem.

Podczas kąpieli słonecznej należy go stosować co ok. 2 godziny.

Nie przesadzajmy też jednak z samą długością opalania! Upór w dążeniu do szybkiego efektu potęgowanego przez dodatkowe środki bywa zgubny dla skóry i naszego komfortu. Wystarczy przywołać wspomnienie „spieczonego raka”, aby szybko przywrócić rozsądek w długości słonecznych kąpieli. Najlepiej też zrezygnować z nich w okresie największej aktywności słońca – między godz. 11 i 15, kiedy nawet półgodzinna wizyta na plaży bez silnego filtra UV może skończyć się bolesnymi oparzeniami.

opalanie

Foto: miss_rubov / Foter / CC BY-SA

Współpraca
materiał powstał we współpracy z apteką Cefarm24.pl oferującą tanie leki, kosmetyki i suplementy diety.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *