Prezydenci, burmistrzowie, wójtowie – nowi, starzy, przegrani i do wyboru

POMORZE.Wstępne wyniki wyborów na urzędy prezydentów miast, burmistrzów wójtów. W większości starzy włodarze ostali się. Są przegrani (jak b. prezydent Starogardu  Stachowicz z SLD, burmistrz Kościerzyny – Zdzisław Czucha z PO, Mirosław Wądołowski – b. burmistrz Helu). Jest jeszcze kilka urzędów do obsady – druga tura wyborów już 30 listopada.

DRUGA tura (30 listopada)

Debrzno: Mirosław Burak i Wojciech Kallas

Gdańsk: Paweł Adamowicz (PO, 45,89 proc.) i Andrzej Jaworski (PiS , 26,37 proc.)

Gniew: Maria Taraszkiewicz – Gurzyńska (KW Platforma Obywatelska) oraz Bogdan Badziong (KWW-Twoja Gmina, były burmistrz)

Kartuzy: Mirosława Lehman i Mieczysław Gołuński

Kościerzyna: Marcin Modrzejewski (KWW Inicjatywa dla Kościerzyny – 36 proc.) i Michał Majewski (KWW Nowa Przyszłość – 33 proc.). Wielki przegrany Zdzisław Czucha (PO).

Lębork: Witold Namyślak (PO, dotychczasowy burmistrz) i Maciej Szreder

Malbork: Andrzej Rychłowski (PO, dotychczasowy burmistrz) i Marek Charzewski (lewica)

Miastko: Roman Ramion i Danuta Kraśkiewicz

Nowy Staw: Jerzy Szałach (KWW Jerzego Szałacha dla Gminy, 1431 głosów, 49,48 proc.) i Marzena Jaroszewska (KWW Zgoda i Przyszłość Marzena Jaroszewska, 755 głosów, 26,1 proc.)

Pelplin: Tadeusz Błędzki (KWW Kociewski Klub Regionalny) – 37 proc. i Patryk Demski (KW Prawo i Sprawiedliwość) – 34 proc.

Prabuty: Marek Szulc i Bogdan Pawłowski (komitety lokalne ale obaj związani ze środowiskiem Platformy Obywatelskiej)

Rumia: Elżbieta Rogala-Kończak (dotychczasowa burmistrz, 37 proc.) i Michał Pasieczny (34 proc.)

Starogard Gd.: Janusz Stankowiak (Nasz Starogard) i Iwona Lewandowska (PO)

Słupsk: Zbigniew Konwiński (poseł PO) i Robert Biedroń (poseł Twojego Ruchu)

Według wstępnego protokołu głosowania (obejmującego dane ze wszystkich komisji w Słupsku)  Zbigniew Konwiński otrzymał 8 541 głosów (29,08 proc.); Robert Biedroń (Komitet Wyborczy Wyborców Roberta Biedronia „Nareszcie zmiana”) – 5 972 głosów (20,33 proc.) a Robert Kujawski (PiS) otrzymał 5 474 głosów (18,64 proc.) głosów.

Ustka: Jacek Graczyk i Marek Kurowski

Żukowo: Jerzy Żurawicz (3689 głosów) oraz Wojciech Kankowski (2766 głosów).

Włodarze na kadencję 2014-2018

Brusy: Witold Ossowski (dotychczasowy burmistrz)

Bytów: Ryszard Sylka (dotychczasowy burmistrz)

Chojnice: Arseniusz Finster (dotychczasowy burmistrz)

Człuchów: Ryszard Szybajło (dotychczasowy burmistrz)

Gdynia: Wojciech Szczurek  (Samorządność) – (79,05 proc.)

Hel: Adam Kohnke. Przegrany – Mirosław Wądołowski

Kwidzyn: Andrzej Krzysztofiak (dotychczasowy burmistrz)

Jastarnia:  Tyberiusz Narkowicz (dotychczasowy burmistrz)

Łeba: Andrzej Strzechmiński

Nowy Dwór Gd.: Jacek Michalski (dotychczasowy burmistrz)

Puck: Hanna Pruchniewska

Pruszcz Gd.: Janusz Wróbel (dotychczasowy burmistrz)

Sopot: Jacek Karnowski  (53,37 proc. głosów)

Sztum: Leszek Tabor (SLD, dotychczasowy burmistrz)

Tczew: Mirosław Pobłocki (66,16 procent)

Wejherowo: Krzysztof Hildebrandt

Wybory wójtów

Gmina Tczew – Roman Rezmerowski (obecny wójt)

Czarna Dąbrówka:  Jan Klasa (obecny wójt)

Gmina Damnica: Grzegorz Jaworski

Gmina Kępice: Magdalena Gryko (nadal)

Gmina Kobylnica: Leszek Kuliński (nadal)

Gmina Pszczółki: Hanna Brejwo (nadal)

Gmina Nowa Karczma: Andrzej Pollak (nadal)

Gmina Przywidz: Marek Zimakowski (nadal)

Gmina Reda: Krzysztof Krzemiński

Gmina Luzino: Jarosław Wejer

Gmina Łęczyce:  Piotr Wittbrodt

Gmina Kościerzyna: Grzegorz Piechowski

Gmina Lipusz: Mirosław Ebertowski

Gmina Gniewino: Zbigniew Walczak (nadal)

Gmina Wejherowo: Henryk Skwarło (nadal)

Gmina Człuchów: Adam Marciniak  (nie miał konkurentów w wyborach)

Gmina Linia: Bogusława Engelbrecht (nie miała konkurentów w wyborach)

Gmina Rzeczenica: Tomasz Ginda (dotychczasowy sekretarz Gminy)

Gmina Somonino;  Marian Kryszewski

Gmina Przodkowo: Andrzej Wyrzykowski (nadal)

Gmina Pruszcz Gd.: Magdalena Kołodziejczak (nadal)

Druga tura w wyborach na wójtów

Gmina Choczewo: Wiesław Gębka i Jacek Michałowski

Gmina Gardeja: Kazimierz Kwiatkowski i Jerzy Grabowski

Gmina Kosakowo: Jerzy Włudzik i Szymon Tabakiernik

Gmina Kwidzyn: Ewa Nowogrodzka (39,8 proc., (dotychczasowa wójt)) i Dariusz Wierzba (27,8 proc.).

Gmina Prabuty: Marek Szulc i Bogdan Pawłowski

Gmina Suchy Dąb: Barbara Kamińska i Jolanta Dombrowska

Gmina Władysławowo: Grażyna Cern i Roman Kużel

Nieoficjalne wyniki

Gdynia

Wojciech Szczurek  (Samorządność) – 80,3 procent głosów

Marcin Horała (PiS) – 12,5 procent

Artur Dziambor (Nowa Prawica) – 3,7 procent

Andrzej Różański (SLD) – 3,6 procent.

Sopot

Jacek Karnowski – 54 procent

Grażyna Czajkowska – 29 procent

Małgorzata Tarasiewicz – 10 procent

Michał Stróżyk – 8 procent

Druga tura w Elblągu: Jerzy Wilk i Witold Wróblewski

Czucha PO poza grą
Bodaj największym przegranym może czuć się b.poseł PO – Zdzisław Czucha.  W wyborach na burmistrza Kościerzyny w 2006 r. zdobył aż 74,94 proc. głosów (wygrał już w I turze). W 2007 r. został posłem z listy PO. Jednakże w 2010 r. ponownie wystartował w wyborach samorządowych, wygrał w II turze ze swoim następcą – Marcinem Modrzejewskim i wrócił na stanowisko burmistrza Kościerzyny. Teraz zdobył trzeci wynik i odpadł z dalszej walki.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *