Do pracy na rowerze – nie tylko dla zdrowia

parking_rowerowy_zewnetrzny_w_wielofunkcyjnym_kompleksie

POMORZE. W Gdańsku chętniej niż w całej Polsce jeździmy do pracy rowerem. Dojeżdżając do szkoły lub pracy, Polacy w większości decydują się na komunikację miejską albo samochód, bo tymi środkami transportu podróżują najszybciej i najwygodniej. Te statystyki potwierdzają się również w Gdańsku, jednakże tutaj zdecydowanie rośnie popularność jednośladów i w porównaniu do skali całego kraju, gdańszczanie wsiadają na rowery chętniej.

Jak wynika z sondażu TNS Polska, przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki1, aż 70% Polaków dojeżdżających do szkoły lub pracy, wybiera samochód oraz komunikację publiczną, a jedynie 6% decyduje się na rower. Na przykładzie jednego z gdańskich biurowców – Tryton Business House – sprawdzono także jak statystycznie wygląda podróż do pracy mieszkańców naszego miasta2.

Zgodnie z przeprowadzonym przez nas badaniem aż 80% pracowników firm zlokalizowanych w Trytonie wskazuje i docenia fakt, że niezależnie od środka transportu dociera do pracy bezpośrednio, bez przesiadek. To pokazuje, że przedsiębiorcy poszukujący miejsca dla swojej działalności powinni zwrócić uwagę na komfortowy dojazd różnymi środkami lokomocji – mówi Kornelia Łukaszewska, manager ds. wynajmu w Echo Investment SA.

Najszybciej wciąż komunikacją miejską, najwygodniej samochodem

Mimo trendu ekologicznego stylu życia, najbardziej popularnymi środkami transportu pozostają tramwaje, autobusy oraz SKM i PKM. Ponad połowa (54%) ankietowanych pracowników pokonuje codziennie drogę z domu do biura właśnie transportem publicznym. Użytkownicy komunikacji miejskiej najbardziej doceniają krótki czas dojazdu – aż 63% z nich wskazuje, że to najszybszy środek lokomocji. Zwracają także uwagę na niskie ceny biletów (15%), a dla niektórych, to po prostu jedyny sposób dotarcia do miejsca pracy (10%).

Z kolei dobra infrastruktura drogowa pozwala pracującym w centrum miasta uniknąć korków. Być może właśnie z tego powodu aż 35% respondentów ankiety na podróż do pracy wybiera samochód, a ponad połowa z nich uważa, że w ten sposób dociera najszybciej. Jedna na pięć osób z tej grupy dojazd autem ceni za wygodę i niezależność od rozkładów jazdy komunikacji miejskiej.

Rowerem z zamiłowania i dla zdrowia

Zgodnie z przeprowadzonym sondażem, 11% ankietowanych deklaruje, że do pracy dojeżdża rowerem. Ponad połowa z nich swój wybór argumentuje faktem, że na dwóch kołach dociera najszybciej (54% respondentów). Dla tej grupy ważna jest także kwestia zdrowia – prawie ¼ poruszających się rowerem decyduje się na ten środek transportu, ponieważ uważa, że jest on dobry dla kondycji. Warto także zauważyć, że ponad 15% wybiera rower z zamiłowania.

Mieszkańcy Gdańska coraz chętniej wsiadają na rowery. Popularność bicykli potwierdzają rezultaty tegorocznej edycji akcji European Cycling Challenge i realizowanej w ramach niej rekordowej kampanii „Rowerem do pracy”. Pracownicy gdańskich przedsiębiorstw w drodze do i z pracy oraz w innych celach komunikacyjnych przejechali w maju br. łącznie aż 588 215 km, to ponad 8 razy więcej niż w 2014 i prawie 2 razy więcej niż w 2015 roku – mówi Remigiusz Kitliński, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Komunikacji Rowerowej.

W ramach akcji, firmy zlokalizowane w samym Tryton Business House, tj. Ciklum, Kainos Software i PGS Software, osiągnęły łącznie 7812 km, co daje od 26,3 km na jednego pracownika.

Myślę, że tak dobre wyniki, to zasługa stale rozwijanej infrastruktury rowerowej w mieście. Włączamy się w ten trend i wychodzimy naprzeciw pracownikom, którzy do Trytona dojeżdżają na dwóch kółkach. Zadbaliśmy o to, aby mieli gdzie zaparkować sprzęt i odświeżyć się po porannej trasie – mamy około 100 miejsc postojowych dla rowerów oraz ogólnodostępne prysznice – mówi Kornelia Łukaszewska.

Work-life balance

Warto podkreślić, że bez względu na środek transportu, dla wszystkich dojeżdżających najważniejszy jest czas. Pracownicy coraz częściej doceniają tzw. „work-life balance”, czyli zachowanie równowagi między życiem prywatnym, a zawodowym. Dlatego wybierają najszybsze środki transportu, tak by czas dojazdu do pracy nie zajmował w ciągu dnia – a idąc dalej, w skali miesiąca – zbyt wiele czasu. Co więcej, pracując w ścisłym centrum, w pobliżu kin, teatrów, muzeów i całego ośrodka rozrywkowego miasta, chcą być mobilni – zauważa Kornelia Łukaszewska.

Najważniejsze wyniki ankiety o sposobie dojazdu do pracy w Gdańsku:

  • 11% respondentów jedzie do pracy rowerem – statystycznie, to 5 punktów proc. więcej niż w skali kraju;

  • 25% cyklistów docenia walory zdrowotne podróżowania rowerem;

  • 54% pracowników z centrum miasta dojeżdża do pracy transportem publicznym;

  • 35% ankietowanych na podróż do biura wybiera samochód;

  • Dla większości pracowników niezależnie od środka transportu, decydujący w wyborze jest krótki czas dojazdu;

  • Aż 80% pracujących w centrum miasta, dociera do pracy bezpośrednio, bez przesiadek.

1 Raport z badania na temat uwarunkowań do podejmowania transportowej aktywności fizycznej Polaków, TNS POLSKA dla Ministerstwa Sportu i Turystyki Rzeczpospolitej Polskiej, grudzień 2015.

2 Ankietę pn. „Sposób dojazdu do pracy” przeprowadzono w dniach 17 i 20 czerwca 2016 r. wśród pracowników firm zlokalizowanych w Tryton Business House.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *