Po zmierzchu obowiązkowe odblaski – bądź widoczny!

Od przyszłego tygodnia każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Policjanci zwracają uwagę, iż nowy przepis może ocalić życie wielu użytkowników dróg. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat -€“ od 20 do 500 zł.

Nowy przepis wchodzi w życie 31 sierpnia br. i nakłada obowiązek noszenia elementów odblaskowych na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie będzie miał zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Słupscy policjanci w pierwszym tygodniu września przeprowadzą na terenie powiatu słupskiego akcję „Bezpieczna droga do szkoły”, w trakcie której informować będą pieszych o nowym przepisie.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *