Pierwsze w Polsce Muzeum Energetyki

POMORZE. W Toruniu powstało pierwsze w Polsce Muzeum Energetyki. Inicjatorem i głównym organizatorem utworzenia Ośrodka Tradycji  Energetyki Polskiej jest Lidia Zuba, wieloletni rzecznik prasowy spółki  Energa Operator, należącej do Grupy Energa.
W siedzibie toruńskiego oddziału Energi Operatora powstał Ośrodek Tradycji  Energetyki Polskiej. Oficjalnego otwarcia placówki dokonali Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski oraz kierujący Grupą Energa, Grzegorz Ksepko. W uroczystości wzięli również udział pracownicy Grupy Energa, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy Torunia.
Inauguracja Ośrodka Tradycji Energetyki Polskiej odbyła się 28 września 2019 r. w Toruniu. To wyjątkowe muzeum ulokowane zostało przy ulicy gen. Bema 128, w budynku po XIX-wiecznej elektrowni miejskiej. Założeniem twórców ośrodka było stworzenie miejsca popularyzacji wiedzy o historii polskiej energetyki. Udostępnione archiwalia i eksponaty mają ilustrować wiedzę o podstawowych dziedzinach energetyki: szkolnictwie, piśmiennictwie, elektroenergetyce, telekomunikacji, przemyśle oraz instalacjach elektrotechnicznych. W prezentacji zwrócono szczególną uwagę na twórczy wysiłek pokolenia energetyków II RP. Zgromadzone artefakty ilustrują ich heroizm nie tylko przy elektryfikacji kraju. Pokazują także ogromny wysiłek i zaangażowanie przy odbudowie młodego Państwa Polskiego.
– Od czterech lat jestem ministrem energetyki, ale na tego rodzaju uroczystość zaproszono mnie po raz pierwszy – powiedział Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski. – A to rzeczywiście wyjątkowe miejsce. Muzeum Energetyki, które dziś otwieramy, pokazuje nie tylko historię polskiej energetyki i zmiany, jakim podlegała. Lecz przede wszystkim uzmysławia zwiedzającym, jak ważnym dla rozwoju naszej gospodarki były zawsze środowiska energetyczne. Chodząc po tych salach widzimy, że bez energetyki ani kiedyś, ani tym bardziej dziś, ludzkość nie mogłaby istnieć.
Pierwsze prace nad powołaniem do życia rozpoczęto w początkach 2018 r. W tym czasie rozpoczęto zabezpieczanie i opracowanie  zgromadzonych materiałów archiwalnych oraz eksponatów elektroenergetycznych.
– Dzięki podjętym działaniom dysponujemy dziś placówką dydaktyczną popularyzującą zarówno historię energetyki jak i poszerzającą wiedzę na temat elektrotechniki. Polska energetyka to jednak nie tyko kwestie techniczne. To również sprawy zwiane z  patriotyczną podstawą polskich energetyków, zwłaszcza w II Rzeczpospolitej. To właśnie oni bardzo aktywnie uczestniczyli w budowie odrodzonego państwa polskiego i jego gospodarki. My, mam nadzieję, działania te i tradycje kontynuujemy – powiedział p.o. prezes Energi Grzegorz Ksepko. – Widzę tu wiele ciekawych eksponatów. Ale to dopiero początek. Bo będzie ich więcej. Będziemy to muzeum rozwijać.
Licznie zebrani na uroczystości goście z dużym zainteresowaniem obejrzeli przygotowaną  wystawę. Minister Krzysztof Tchórzewski wpisał się do księgi pamiątkowej.
Fot. Mat. prasowe Energi

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *