Okradali kościoły i kapliczki

Policjanci z wydziału kryminalnego starogardzkiej komendy zatrzymali 4 mieszkańców powiatu tczewskiego, którzy okradali kościoły i kapliczki. Sprawcy zabierali miedziane orynnowanie i rury spustowe. Skradzione elementy sprzedawali na złomowiskach. Mężczyźni działali na terenie kilku powiatów. Obecnie śledczy wyjaśniają bliższe okoliczności tych kradzieży. 

W ciągu ostatnich tygodni policjanci ze Starogardu Gdańskiego zaczęli otrzymywać zgłoszenia dotyczące okradania obiektów sakralnych. O pierwszej kradzieży funkcjonariusze zostali poinformowani pod koniec grudnia 2014 roku. Sprawcy okradli wówczas parafię w Klonówce. W nocy z 14 na 15 stycznia br. złodzieje ograbili kościół w miejscowości Kokoszkowy, a 3 dni później do podobnego zdarzenia doszło w Jabłowie. Za każdym razem uwaga złodziei skupiała się na miedzianych rynnach i rurach spustowych.<br><br>

Zajmujący się tą sprawą policjanci natychmiast przystąpili do zbierania informacji, mogących przyczynić się do ustalenia i zatrzymania sprawców tych przestępstw. Przesłuchano szereg świadków, a kryminalni na bieżąco kontrolowali punkty skupu złomu. W celu zatrzymania podejrzanych oraz niedopuszczenia do kolejnych kradzieży mundurowi w czasie nocnych patroli sprawdzali tereny wokół kościołów.  Funkcjonariusze kontrolowali podejrzane samochody, które zaparkowane były w pobliżu miejsc narażonych na tego typu kradzieże.

Przeprowadzone w tej sprawie czynności doprowadziły do ustalenia personaliów 4 podejrzanych w wieku od 24 do 31 lat. Mieszkańcy powiatu tczewskiego zostali zatrzymani przez starogardzkich kryminalnych.<

Jak ustalili śledczy, sprawcy działali od grudnia ubiegłego roku dokonując kradzieży na terenie powiatu starogardzkiego, tczewskiego, malborskiego i gdańskiego. Skradzione miedziane rynny oraz rury spustowe już następnego dnia trafiały do punktów skupu złomu. Wstępne straty spowodowane działaniem tej grupy oszacowane zostały na kwotę ponad 14 tys. zł.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanym zarzutów dotyczących kradzieży mienia. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara do 5 lat więzienia.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *